Hala Widowiskowo-Sportowa – STEGU ARENA

Stegu Arena w Opolu z czystym sumieniem można nazwać perełką modernistycznej architektury. Przy ul. Oleskiej nie może się nie rzucić w oczy specyficzna kopuła, która przez lata gościła nie tylko wydarzenia sportowe, ale również koncerty, wystawy i targi.

Budynek został oddany do użytku 20 lipca 1968 r. W 2018 roku będziemy obchodzić okrągłą 50 rocznicę funkcjonowania obiektu. Same prace związane z budową hali wzbudzały duże zainteresowanie ze strony mieszkańców. Pomysłodawcami i projektantami byli: architekt Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Podczas uroczystej sesji wojewódzkiej i miejskiej rady narodowej otwarto nowoczesny w tamtych czasach obiekt, który zyskał uznanie i doroczną nagrodę ministra budownictwa. Pomysłodawcą nagrody był Józef Buziński, ówczesny Wojewoda i wielki kibic sportowy. To dzięki niemu w Olsztynie powstała identyczna hala „Urania”, gdy Józef Buziński został wojewodą tego miasta.

Po czterdziestu sześciu latach użytkowania musiała zapaść decyzja: modernizacja czy wyburzenie? Trzeba było uratować Perłę Opola, która wkomponowała się w krajobraz miasta, więc rozpoczął się trwający 3 lata remont. Konstrukcja budynku nie została zmieniona i charakterystyczna kopuła w dalszym ciągu jest znakiem rozpoznawczym hali. Natomiast mocno zmieniło się jej wnętrze. Trybuny, które poprzednio były ułożone po okręgu w tej chwili tworzą prostokąt. To nie jedyna zmiana jaka dotknęła obiekt.

Opolanie mają w tej chwili do dyspozycji zmodernizowaną, ultranowoczesną Halę Widowiskowo-Sportową, gdzie będą organizowane mecze drużyn sportowych oraz koncerty, podczas których mieszkańcy przeżyją niezapomniane emocje sportowe, artystyczne i nie tylko.

Udogodnienia do prowadzenia transmisji telewizyjnych, strefa VIP, doskonała akustyka, nowoczesne wnętrze i cube zawieszony pod samą kopułą to tylko nieliczne z zalet hali Widowiskowo-Sportowej w Opolu.

Oprócz doskonałej infrastruktury sportowej, osoby odwiedzające i korzystające z hali mogą skorzystać z centrum odnowy biologicznej i punktu gastronomicznego PUB „16”. Cały budynek otoczony jest parkingiem dla 250 pojazdów.

W przyszłości na terenie obok Hali Widowiskowo-Sportowej powstanie „Park Sportu”, gdzie będzie dostępnych kilka boisk zewnętrznych do różnego rodzaju aktywności fizycznych, a także hala rozgrzewkowa.

Imprezy z których jesteśmy dumni:

Aktualnie: Rozgrywki PGNiG Superligi piłki ręcznej z udziałem KPR Gwardia Opole (od września 2017), rozgrywki w II ligi koszykówki mężczyzn z udziałem Weegree AZS Politechniki Opolskiej, rozgrywki I ligi piłki siatkowej kobiet z udziałem UNI Opole, mecze FK Odra Opole w I lidze futsalu. Koncert Orkiestry Złotych Przebojów (9.09.2017), koncert Filharmonii Opolskiej „Gustaw Holst PLANETY” (13.10.2017).

Z historii hali „Okrąglak”: Eliminacje do ME w piłce siatkowej kobiet: (15-17.10.1993 r.) Polska – Kanada (3-0), Polska – Francja (3-0), Polska – Ukraina (3-2), eliminacje do MŚ w piłce siatkowej kobiet: (24-26.08.2001 r.) Polska – Łotwa (3-0), Polska – Jugosławia (3-0), Polska – Słowenia (3-0), eliminacje do ME w piłce siatkowej mężczyzn: (21-23.05.2000 r.) Polska – Izrael (3-0), Polska – Belgia (3-0), Polska – Bułgaria (3-0), międzypaństwowe mecze polskiej kadry narodowej piłki siatkowej mężczyzn: (24.06.1983r.) Polska – USA (3-0), (02.05.1984 r.) Polska – Brazylia (3-0), (25-30.06.1985r.) Polska – Czechosłowacja (3-1), Polska – Jugosławia (3-0), Polska – Włochy (3-0), Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, Taniec z Gwiazdami, Beriozka, Międzynarodowa Wystawa Kotów, Targi Motoryzacyjne, Targi Budownictwa „MÓJ DOM”, Wigilia dla bezdomnych, Mistrzostwa Województwa Opolskiego w siatkówce i wiele innych.

START

GODZINY OTWARCIA

H.W.S. STEGU ARENA
45-231 Opole,
ul. Oleska 70
tel. 77 455 61 06,
fax. 77 455 61 57

DANE TECHNICZNE

powierzchnia parkietu: 1800 m2
średnica parkietu: 48m
wysokość: 16m
oświetlenie: 1300 lux
dostępne boiska: 8 boisk do badmintona, 3 korty tenisowe, 3 boiska do piłki siatkowej, boisko do piłki ręcznej, boisko do mini piłki nożnej
zaplecze hali: 4 szatnie z toaletami i natryskami, 4 pokoje sędziowskie, sauna, zaplecze sanitarne, dostosowane do organizacji imprez masowych

GALERIA

PO REMONCIE

PRZED REMONTEM