I Opolski Rajd Rowerowy z okazji otwarcia mostu im. Joachima Halupczoka

W niedzielę 20 września oficjalnie otwarty zostanie most pieszo-rowerowy, który będzie nosił imię wybitnego opolskiego kolarza, Joachima Halupczoka. Tej uroczystości towarzyszył będzie I Opolski Rajd Rowerowy na cześć popularnego „Achima”.

Piotr Jankowski

Opolski Rajd Rowerowy rozpocznie się w niedzielę 20 września o godzinie 11:00. Wszyscy chętni, którzy pojawią się z rowerem w Parku 800-lecia będą mogli wziąć udział w zabawie. Do przejechania będzie pięć kilometrów. Trasa poprowadzi przez most im. Joachima Halupczoka, ulice Krapkowicką, Niemodlińską, Sądową, Sienkiewicza, Żeromskiego, Ozimską, Kołłątaja, 1 maja, Korfantego, Dobrego i Powstańców Śląskich. Następnie cykliści przejadą mostem Ireny Sendlerowej do parku, gdzie rozpocznie się ten wyścig.

Przejazdowi ulicami Opola będzie towarzyszył ekologiczny piknik rodzinny w Parku 800-lecia. Na rowerzystów czekać będą kominy na szyje i kiełbaski. Dla najmłodszych przygotowane będą animacje, malowanie twarzy, jak i maskotki, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie. Na najgłodniejszych czekać będą również foodtrucki.

Joachim Halupczok na świat przyszedł 3 czerwca 1968 roku w oddalonych od Opola o kilkanaście kilometrów Niwkach. Od początków kariery reprezentował barwy klubu LKS Ziemia Opolska. O młodym Halupczoku mówiło się, że to następca Stanisława Szozdy. Niebawem jego talent ujawnił się podczas mistrzostw Polski juniorów. W 1987 roku taśmowo zgarniał wszystkie tytuły: w wyścigu na czas, parami, drużynowym, górskim. Startował i wygrywał też w wyścigu szosowym, torowym i przełajowców. Dalej jego kariera potoczyła się już błyskawicznie.

Już w 1988 roku o kolarzu spod Opola dowiedział się cały świat. Reprezentacja Polski w składzie Halupczok, Andrzej Sypytkowski, Zenon Jaskuła i Marek Leśniewski podczas Igrzysk w Seulu sięgnęła po srebrny medal w jeździe na czas. Do złota kolarzom z kraju nad Wisłą zabrakło niecałych siedem sekund, o które przegrali z NRD.

Eksplozja talentu popularnego „Achima” przypadła na 1989 rok. Najpierw zajął czwarte miejsce w Wyścigu Pokoju, po pasjonującym pojedynku – ponownie z NRD. Chwilę później 21-letni Halupczok wystartował w mistrzostwach świata w Chambery. W drużynie biało-czerwoni w olimpijskim składzie jeszcze raz przegrali z NRD. Tym razem różnicą 43 sekund. 26 sierpnia (podczas wyścigu indywidualnego) nastąpił srogi rewanż. Halupczok na trasie liczącej 185 km wiodącej krętymi drogami francuskiej Sabaudii zdeklasował rywali. Dwa ostatnie okrążenia pokonał samotnie, osiągając niemal 3 minuty przewagi nad grupą pościgową.

Karierę wybitnego kolarza zatrzymały jednak problemy ze zdrowiem. Wykryto u niego arytmię serca. Halupczok nie potrafił żyć bez sportu. Co prawda nie mógł realizować się na rowerze, za to grywał towarzysko w piłkę nożną. 5 lutego 1994 roku podczas rozgrzewki przed zawodami w dzisiejszej Stegu Arenie zasłabł i zmarł w karetce, w wieku zaledwie 26 lat.

Nowa przeprawa przez Kanał Ulgi, która będzie nosić imię legendarnego kolarza ma 250 metrów długości i 7 metrów szerokości. Łączy ulicę Bolkowską z Parkiem 800-lecia, dzięki czemu w kilka minut będzie można przedostać się z Zaodrza do centrum Opola. Wyspa Bolko i jej okolice to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w stolicy regionu, zwłaszcza przez spacerowiczów, rowerzystów i miłośników rolek, dlatego z pewnością nowa inwestycja ucieszy wielu mieszkańców. Budowa obiektu wiąże się także z powstaniem nowych dróg rowerowych. Most został podświetlony – wzorem Piastowskiego.

Oficjalny plakat wydarzenia:

Na zdjęciu kolarze amatorzy. Fot. Archiwum prywatne