Mateusz Borgieł wicemistrzem świata!

Zawodnik AZS-u Politechniki Opole zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w maratonie kajakowym, które odbywają się w chińskim Shaoxing.

Marcin Sagan

Nasz reprezentant startował w konkurencji kanadyjek jedynek w kategorii młodzieżowców do 23 lat. Rok temu zajął w niej 5. lokatę, a teraz znacznie się poprawił notując ogromny sukces. Mógł on być jeszcze większy. Zawodnik AZS-u stoczył bowiem twardą i zaciętą walkę o złoto z Ukraińcem Denisem Dawidowem. Przegrał o niespełna dwie i pół sekundy. Na dystansie pełnego maratonu kajakowego czyli 26,2 km, to minimalna strata. Miał czas 1.51,18. Trzecie miejsce zajął Węgier Daniel Laczo, który na metę przypłynął ze stratą prawie minuty.

Na zawodach w Shaoxing jest jeszcze drugi z reprezentantów AZS-u Politechniki – Mateusz Zuchora. On również startował w kanadyjce jedynce, ale w kategorii seniorów. Płynął na krótkim dystansie 4 km i zajął wysokie 5. miejsce. Zwyciężył Hiszpan Diego Romero z rezultatem 16.17,54, drugi był jego rodak Manuel Campos (16.18,86), a trzecią lokatę zajął Czech Jakub Brzezina (16.24,15). Tuż przed Zuchorą finiszował inny reprezentant Polski – Wiktor Głazunow (16.40,14), a nasz zawodnik stracił do niego niespełna sekundę.

Głównym celem naszych zawodników przed wylotem do Chin był jednak start w kanadyjce dwójce na dystansie 26,2 km. On jeszcze przed nimi. Borgieł z Zuchorą w tym roku pod koniec lipca zdobyli złoty medal podczas mistrzostw Europy w maratonie kajakowym, które odbyły się we francuskiej miejscowości Decize. W Shaoxing także z pewnością będą się liczyć w walce o miejsce na podium.

Na zdjęciu wicemistrz świata Mateusz Borgieł. Fot. archiwum klubowe.