Motocykliści Hawi z medalami

Jakub Kowalski został mistrzem Polski, Patryk Kuleszo brązowym medalistą, a Paweł Sawicki zdobył Puchar Polski.

Marcin Sagan

Motocykliści opolskiego HAWI Racing Team zakończyli tegoroczną rywalizację w mistrzostwach Polski i Pucharze Polski w enduro. Ostatnie dwie rundy odbyły się w Dębskiej Woli koło Kielc. Zawody rozegrano na torze motocrossowym oraz przyległych terenach w formule enduro-sprintu. Motocykliści kilkukrotnie przemierzali ponad 11-kilometrową trasę, a po drodze zaliczali wytyczone próby – test enduro z wieloma podjazdami, zjazdami i przeszkodami oraz test cross z licznymi zakrętami, na których starali się uzyskiwać jak najlepsze czasy przejazdów.

W klasie Junior 85 wysoką formę zaprezentował reprezentant naszego klubu Jakub Kowalski, który zdeklasował swoich rywali pewnie zwyciężając w zawodach przed Jerzym Bolestą (AutoMotoKlub Człuchów) i Filipem Grotem (Racing Lesznowola) i jednocześnie zasłużenie wywalczył tytuł mistrza Polski. Z kolei Patryk Kuleszo w klasie Junior stoczył pasjonującą walkę z Jakubem Wesołowskim (Korona Kielce). Czasy uzyskiwane na próbach raz jeden miał lepsze, a raz drugi. Ostatecznie w eliminacji w Dębskiej Woli nieco lepszy był Wesołowski, który stanął na najwyższym stopniu podium przed Kuleszo i Kacprem Baklarzem (BKM Bielsko-Biała). Tytuł mistrzowski trafił do Wesołowskiego, wicemistrzem został Baklarz, a na trzecim miejscu całoroczną rywalizacje zakończył Kuleszo zdobywając brązowy medal.

Dużą szansę na podium w klasie Masters miał Zbigniew Lech. Niestety już na starcie pojawiły się problemy, które odbiły się na końcowym wyniku. Nasz reprezentant najpierw był siódmy, a potem szósty, co dało mu 6. miejsce w zawodach. W tej samej klasie ścigał się także Mieszko Gotkowski. W pierwszej części rajdu z powodu niedyspozycji musiał wycofać się z rywalizacji. W drugiej stanął jednak na starcie i zajął 9. lokatę. W zawodach został sklasyfikowany na 12. miejscu. Wygrał Sebastian Krywult (BKM Bielsko-Biała) przed Pawłem Szturomskim (Automobilklub Głogów) i Pawłem Szymańskim (PKM Pruszków). Suma wywalczonych punktów podczas zawodów spowodowała, że Lech sezon zakończył tuż za podium na czwartym miejscu, a Gotkowski zajął 15. pozycję. Mistrzem Polski został Krywult, wicemistrzem Szymański.

W klasie E2/E3 Aleksander Gotkowski i Paweł Rubisz w obu rundach zajmowali odpowiednio miejsca: 6. oraz 7. i na takich samych pozycjach ukończyli zawody. Wygrał Grzegorz Kargul (CKM Cieszyn) przed Rafałem Bracikiem (Korona Kielce) i Sylwestrem Jędrzejczykiem (KKM Kwidzyn). Tytuł mistrzowski w tej klasie wywalczył Bracik, a wicemistrzem został Kargul.

W klasie Quad Open Andrzej Hawryluk w pierwszej części imprezy na skutek braku odpowiedniego oznakowania zapuścił się w odcinek trasy przeznaczonej dla motocykli i skutecznie na niej utknął. Powrót na właściwą ścieżkę spowodował przekroczenie limitu czasowego przeznaczonego na ukończenie okrążenia, co oznaczało zakończenie rywalizacji. W drugiej części na mecie zameldował się na szóstej pozycji, a zawody ukończył na 7. miejscu. Wygrał Marcin Nawrot (Cross Lublin) przed Michałem Gawronkiem i Adrianem Wojtasikiem (obaj Grupa 4×4). Tytuł mistrzowski trafił do Nawrota, a wicemistrzem został Mirosław Wojnowski (Cross Lublin).

W pucharowej klasie E2/E3 bezkonkurencyjny był inny z naszych zawodników – Paweł Sawicki, który wygrał zawody przed Pawłem Wilkiem (KM Kozienice) oraz Pawłem Mazurkiem (KM Cross Lublin) i jednocześnie wywalczył Puchar Polski za cały sezon.

Punkty wywalczone w mistrzowskich zawodach przez motocyklistów Hawi przyczyniły się do wywalczenia 3. miejsca w klasyfikacji klubowej, za Koroną Kielce i BKM Bielsko-Biała. W klasyfikacji zespołów sponsorskich Hawi wywalczył również tytuł drugiego wicemistrza Polski. Najcenniejsze mistrzowskie trofeum zdobył zespół Korona Piekoszów, a wicemistrzem został KTM Bielsko-Biała.

Zawody enduro w Dębskiej Woli były jednocześnie zaliczane do I i II rundy Pucharu MACEC (Stowarzyszenie Motocyklowe Krajów Europy Środkowej MACEC). W tej rywalizacji w klasie Junior Patryk Kuleszo zajął 3. miejsce za Aleksandrem Bracikiem i Jakubem Wesołowskim.

Na zdjęciu złoty medalista w klasie Junior 85 – Jakub Kowalski. Fot. Piotr Kumiec.