Nasza łyżwiarska młodzież startowała na mistrzostwach świata

Dwoje przedstawicieli AZS-u Politechniki Opole wzięło udział w mistrzostwach świata juniorów w short tracku, które odbyły się we włoskim Bormio.

Marcin Sagan

Na zawody przeznaczone dla zawodników z rocznika 2001 i młodszych pojechali: 16-letnia Magdalena Zych oraz o dwa lata starszy od niej Mateusz Krzemiński. Zadowolona z swojego występu może być przede wszystkim Zych. Była ona bowiem jedną z najmłodszych startujących, a w kategoriach młodzieżowych każdy rok to zazwyczaj duża różnica. Wśród juniorów będzie ona mogła startować jeszcze w trzech kolejnych sezonach.

W Bormio indywidualnie wystąpiła na swoim koronnym dystansie 500 metrów. W I rundzie spisała się fantastycznie. Wynikiem 44,819 sek. pobiła swój rekord życiowy i jednocześnie rekord Polski w kategorii juniorek młodszych (do lat 17). Już po takim pojedynczym występie mogła uznać swój start za bardzo udany. Co więcej przeszła też II rundę i wywalczyła awans do ćwierćfinału. W tej fazie odpadła z rywalizacji i ostatecznie została sklasyfikowana na 20. pozycji w gronie 53 startujących. To świetny rezultat. Indywidualnie z Polek najlepiej spisała się 19-letnia Gabriela Topolska. Na wszystkich trzech dystansach (500, 1000 i 1500 metrów) zajmowała lokaty w drugiej dziesiątce, a najwyżej na 11. pozycji była na najdłuższym z tych dystansów.

Opolanka startowała też w sztafecie na 3000 metrów. Polki w składzie: Sara Śliżewska, Hanna Sokołowska, Topolska i Zych spisały się bardzo dobrze. Wśród 12 drużyn zajęły 6. pozycję. Zwyciężyły Holenderki przed Rosjankami i Włoszkami. Polki w finale B osiągnęły świetny wynik 4.19,171. Jest on o prawie trzy i pół sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu Polski juniorek! Trzy lata temu ustanowił go zespół z dwoma zawodniczkami AZS-u Politechniki w składzie: Magdaleną Warakomską i Oliwią Gawlicą, a wspomagały je: Kamila Stormowska i Patrycja Markiewicz.

Natomiast Krzemiński indywidualnie startował na dwóch dystansach. Na 500 metrów w gronie 68 łyżwiarzy zajął 22. miejsce, a na 1000 metrów wśród 67 uczestników był 33. Opolanin nie był niestety w pełni sił. Startował bowiem chory. Dzielnie sobie jednak poczynał, a 22. miejsce na 500 metrów w takich okolicznościach to bardzo dobry rezultat. Z kolei polska sztafeta na 3000 metrów była 13. wśród 19 startujących ekip. W skład polskiego zespołu wchodzili: Krzemiński, Ignacy Kłujszo, Mateusz Mikołajuk i Michał Niewiński.

Krzemiński, mimo młodego wieku, ma już za sobą występy ze światową czołówką seniorów. Występował bowiem na zawodach Pucharu Świata. Już w najbliższy weekend być może szansę debiutu na Pucharze Świata seniorów (zawody odbędą się w niemieckim Dreźnie) dostanie również Zych. Dwójka naszych młodych reprezentantów to duże nadzieje polskiego sportu.

Na zdjęciu Magdalena Zych i Mateusz Krzemiński. Fot. archiwum klubowe.