W weekend będziemy mieli w naszym mieście mistrzostwa Polski w kajakarstwie

Przez dwa dni w najbliższą sobotę i niedzielę na Odrze odbywać się będą mistrzostwa kraju w maratonie kajakowym. W pięciu kategoriach wiekowych zostanie rozegranych 35 konkurencji.

Marcin Sagan

Rywalizacja toczyć się będzie w kategorii: seniorów, juniorów, juniorów młodszych, młodzików oraz weteranów. W czterech pierwszych kategoriach walka toczyć się będzie w kajakach i kanadyjkach. Indywidualnie oraz w parach. Weterani mają tylko trzy konkurencje: kajakowa i kanadyjkowa jedynka mężczyzn oraz kajakowa jedynka kobiet. Najdłuższy dystans do pokonania będą mieli kajakarze w dwójkach w kategorii seniorów. Oni muszą przepłynąć aż 32 km. Najmniej do pokonania będą miały młodziczki w kanadyjkach. Dla nich dystans to 4 km.

Start i meta będzie się mieścić niedaleko przystani w sąsiedztwie mostu kolejowego na Odrze. Stamtąd uczestnicy ruszą w dół rzeki. Przepłyną pod mostem Piastowskim, pod mostem im. Sybiraków i jeszcze kawałek dalej. Na wysokości Cementowni „Odra” (po wschodniej stronie miasta) i oczyszczalni ścieków (po zachodniej stronie miasta) nastąpi nawrót i uczestnicy ruszą w górę rzeki. Ponownie przepłyną pod mostem im. Sybiraków i mostem Piastowskim. Dopłyną prawie do mostu kolejowego i tam zrobią nawrót docierając do miejsca startu (mety). Taka jedna pętla liczy 4 km. Charakterystyczna dla maratonów kajakowych jest tzw. „przenoska”. Na tym etapie trzeba wysiąść z kajaku i przenieść go po lądzie. Ta przenoska znajdować się będzie niemal na wysokości startu/mety po zachodniej części miasta.

W Opolu już w tej dekadzie odbywały się mistrzostwa kraju w maratonie kajakowym. Poprzednio w 2013 i 2014 roku. Impreza cieszyła się wówczas dużym powodzeniem wśród kibiców. Zmagania można oglądać z Bulwaru Nadodrzańskiego, wałów czy mostów. Atrakcyjna jest też strefa przenoski czy startu/mety. Serdecznie więc zapraszamy do spacerów w najbliższy weekend w okolicach rzeki przecinającej nasze miasto i przy okazji do dopingowania uczestników. Zarówno w sobotę jak i niedzielę zmagania zaczynają się o godz. 8.30 i każdego dnia potrwają po kilka godzin.

Możemy liczyć na dobre występy reprezentantów AZS-u Politechniki Opole. Powinni się oni liczyć w walce o medale. Przykładowo duet Mateusz Borgieł – Mateusz Zuchora nieco ponad miesiąc temu zdobyli tytuł mistrzów Europy w maratonie w kanadyjkowej dwójce na zawodach, które odbyły się we francuskiej miejscowości Decize.

Na zdjęciu tegoroczni mistrzowie Europy w maratonie kajakowym w kanadyjkach dwójkach: Mateusz Zuchora i Mateusz Borgieł z AZS-u Politechniki Opole. Fot. archiwum klubowe.