Wielkie wyróżnienie dla naszej hali

Największa hala sportowa w mieście – Stegu Arena czyli dobrze znany kibicom „Okrąglak” została nominowana do prestiżowej nagrody DEMES 2019 w kategorii obiekt sportowy.

Marcin Sagan

– DEMES to najważniejsza nagroda biznesu sportowego w Polsce, dlatego nominacja dla naszego obiektu to wspaniała informacja i bardzo miła niespodzianka – mówi kierownik opolskiej hali Tomasz Wróbel.

Kapituła Nagród Biznesu Sportowego rozdała nominacje w 12 różnych kategoriach. Wśród nich w kategorii obiektu sportowego. Oprócz Stegu Areny w tej kategorii nominowana została Arena Gliwice i Netto Arena w Szczecinie. Oddana do użytku w 2018 roku hala w Gliwicach pod względem wielkości jest druga w Polsce. Pomieści prawie 13 500 widzów, a większa jest tylko Tauron Arena w Krakowie (pojemność ponad 15 000 osób). Z kolei obiekt w Szczecinie (oddany do użytku w 2014 roku) pomieści nieco ponad 5000 widzów i pod względem pojemności to 13. hala w kraju.

Okrąglak został oddany do użytku w 1968 roku i ze względu na orginalną architekturę był obiektem, którym nasze miasto mogło się chwalić. Przeprowadzono w niej szereg prestiżowych imprez. Hala podupadła w latach 90. minionego wieku. Przez jakiś czas głównym jej wyróżnikiem było to, że na parkiecie mieściły się stoiska z używaną odzieżą…, a stałymi i licznymi jej rezydentami były szczury. Pod koniec lat 90. przeprowadzono renowację wnętrza (wymieniono m.in. drewniane krzesła na plastikowe siedziska). Hala odzyskała nieco blask, a odbył się w niej choćby turniej finałowy Ligi Mistrzów siatkarzy. To był jednak tylko remont doraźny. Pojawił się dylemat czy wyburzyć charakterystyczny dla krajobrazu Opola budynek i postawić nową halę (być może w innym miejscu miasta) czy przeprowadzić remont generalny.

Zdecydowano się na drugie rozwiązanie, a po modernizacji zakończnej latem 2017 roku obiekt stał się prawdziwą perełką. Pomieści prawie 3500 osób (24. pod względem pojemności w kraju), a ilość imprez jaka się w nim odbywa jest ogromna. Tymi najpoważniejszymi jakie się odbyły to: Klubowe Mistrzostwa Świata siatkarzy, turniej Ligi Narodów siatkarek, mecze reprezentacji Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn, kadry szczypiornistów czy w futsalu. Do tego mistrzostwa Polski w boksie czy gala sportów walki. Na co dzień grają w niej szczypiorniści Gwardii Opole – brązowi medaliści ostatnich mistrzostw kraju i siatkarki I-ligowego Uni Opole. To nie wszystko. Hala jest „obłożona” od świtu do nocy. Są turnieje szkolne w różnych dyscyplinach, lekcje wychowania fizycznego, imprezy dla seniorów… Długo by wyliczać…

Od września 2018 roku hala nosi nazwę Stegu Arena. Firma Stegu z Jełowej zdecydowała się nabycie na pięć lat praw do nazwy. Miasto na mocy tej umowy otrzyma od firmy znanej przede wszystkim z produkcji płytek oraz kamieni dekoracyjnych 800 tys. zł.

O obecności naszego obiektu w finałowej trójce zdecydowała ilość imprez, jakie się w nim odbyły z naciskiem na te międzynarodowe oraz skuteczne przeprowadzenie procesu sprzedaży praw do jego nazwy.

Już sama nominacja do grona trzech hal jest wielkim wyróżnieniem dla Stegu Areny. W środę 18 marca w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się XVI Gala Sportu i Biznesu, podczas której Kapituła Statuetek przyzna najbardziej prestiżowe wyróżnienia w branży biznesu sportowego w 12 kategoriach.

Na zdjęciu Stegu Arena. Fot. Andrzej Klimek.