Wyjazd Angeliki Rusin na studia w USA opóźnia się

Wychowanka Akademii Eco UNI Opole, Angelika Rusin od początku lipca miała być już w Stanach Zjednoczonych, gdzie wkrótce ma rozpocząć studia. Na drodze stanął jednak koronawirus, który ten wyjazd jej wciąż uniemożliwia.

Piotr Jankowski

19-latka przez najbliższe cztery lata ma występować w barwach Charleston Southern University ze Stanu Karolina Południowa. – Choć jeszcze się nie znamy z dziewczynami, to właściwie wszystkie zdążyły się już ze mną skontaktować i porozmawiać – opowiada siatkarka. – Nie znam jeszcze w stu procentach szczegółów dotyczących samych rozgrywek, w jakich będziemy uczestniczyć. Wiem tyle, że będziemy grać w najwyższej lidze – kontynuuje.

Pierwsze plany Angeliki były nieco inne, bowiem kolejny rok miała spędzić jeszcze w Polsce i dopiero za rok wyjechać do Stanów. – Miałam ofertę z innej uczelni na 2021, ale jedna wiadomość z Charleston zupełnie zmieniła moje plany. Miałam także propozycje z Francji i Szwajcarii, ale ta z USA, gdzie będę mogła studiować wymarzony kierunek, czyli kryminologię, zdecydowanie była najbardziej korzystna – przyznaje libero.

Jej wyjazd na uczelnię opóźnia niestety światowa sytuacja związana z koronawirusem. Mieszkańcy ze strefy Schengen mają bowiem zakaz wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. – Trener z Charleston przekazał mi, co powinnam robić w Polsce, żebym nie musiała niczego nadrabiać, gdy w końcu dotrę do Stanów. Jedną z wytycznych było, abym jak najwięcej grała w siatkówkę plażową. I tak za półtorej tygodnia razem z Darią Kowalik powalczymy o medal mistrzostw Polski – dodaje Angelika.

Zawodniczki występujące w kategorii do lat 19 zajęły ostatnio trzecie miejsce w półfinałach mistrzostw Polski w siatkówce. Teraz w dniach 1-2 sierpnia powalczą o mistrzostwo Polski w Lublinie. – Miałyśmy z Darią nieco inne plany sportowe, miałyśmy tylko wystartować w mistrzostwach województwa i na tym zakończyć sezon plażowy – przyznaje Angelika Rusin, która dwa lata temu otarła się o brązowy medal w kategorii kadetek.

Jeśli wszystko się ułoży, 19-latka wyleci do Stanów dwa dni po finałach mistrzostw Polski. – Bilet mam na 4 sierpnia – kończy.

Na zdjęciu Angelika Rusin podczas rozgrzewki przed jednym ze spotkań w Stegu Arenie. Fot. Andrzej Klimek