Wyśmienity debiut naszej 16-latki w gronie najlepszych na świecie

Magdalena Zych (AZS Politechnika Opole) po raz pierwszy w swojej karierze wystartowała na zawodach Pucharu Świata seniorów w short tracku. Ze swojego występu może być niezmiernie zadowolona.

Marcin Sagan

Dla mającej dopiero 16 lat łyżwiarki możliwość startu na zawodach w niemieckim Dreźnie to wielkie wyróżnienie. Na zawody pojechała przede wszystkim po naukę. Wróciła z dwoma rekordami życiowymi, co sprawia, że jej występ należy ocenić bardzo wysoko. Tydzień wcześniej świetnie spisała się na mistrzostwach świata juniorów we włoskim Bormio, a teraz znów ustanawiała najlepsze wyniki w karierze.

Opolanka wystartowała na dystansach 1000 i 1500 metrów, a także w sztafecie na 3000 metrów. Już pierwszy występ miała znakomity. Na 1000 metrów w biegu eliminacyjnym osiagnęła rezultat 1.32,753 i był on aż o trzy sekundy lepszy od rekordu życiowego, który ustanowiła miesiąc temu na Ogólnopolskich Zawodach Rankingowych, które odbyły się w Opolu. W kolejnym występie na tym dystanse – repasażach o wejście do ćwierćfinału niewiele jej zabrakło do awansu. Dokładnie 0,08 sek. Ostatecznie została sklasyfikowana na 32. miejscu w gronie 47 łyżwiarek z całego świata.

Na 1500 metrów opolanka również pobiła „życiówkę”. W biegu eliminacyjnym osiągnęła czas 2.31,542. To wynik o 0,68 sek. lepszy niż jej dotychczasowy rekord. Ostatecznie Zych na tym dystansie zajęła 37. miejsce wśród 46 zawodniczek.

Z kolei polska sztafeta na dystansie 3000 metrów zajęła dobre 9. miejsce wśród 19 zespołów. W składzie biało-czerwonej drużyny oprócz zawodniczki AZS-u Politechniki były jeszcze: Natalia Maliszewska, Nicole Mazur oraz Kamila Stormowska.

Od najbliższego piątku w holenderskim Dordrechcie przez trzy dni trwać będą ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata. Łyżwiarka opolskiego klubu także ma na nich wystartować.

Na zdjęciu na pierwszym planie Magdalena Zych. Fot. Andrzej Klimek.