Wyśmienity start naszych kajakarzy na mistrzostwach Polski

Reprezentanci AZS-u Politechniki Opole aż 15 razy stawali na podium podczas kajakarskich mistrzostw kraju, które odbyły się w Poznaniu. W klasyfikacji medalowej nasz klub zajął 2. miejsce, ale żaden nie miał w dorobku aż tylu krążków.

W ciągu kilku lat trenerom Bartoszowi Jaszczyńskiemu i Jackowi Skowrońskiemu udało się zbudować w naszym mieście znakomity klub, którego przedstawiciele osiągają sukcesy nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej łącznie z tymi na mistrzostwach świata czy Europy. Występ w Poznaniu podczas krajowego czempionatu był potwierdzeniem klasy opolan. Na dorobek 15 medali złożyły się po cztery złote i srebrne oraz siedem brązowych. W klasyfikacji medalowej, w której w pierwszej kolejności liczą się krążki z najcenniejszego kruszcu 1. miejsce zajął AZS Gorzów. Jego reprezentanci zdobyli bowiem sześć złotych medali, a łącznie mieli ich 10.

W naszej ekipie pewniakami do medali byli z pewnością Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski. Tydzień wcześniej zdobyli oni w kanadyjce dwójce srebro na dystansie 200 metrów na mistrzostwach świata, które odbyły się w węgierskim Segedynie. W Poznaniu nie mieli sobie równych na tym dystansie. Wygrali w czasie 36,775 sek. mając prawie dwie sekundy przewagi nad parą Tomasz Barniak – Mateusz Kamiński z OKSW Olsztyn. Taka różnica czasowa to na najkrótszym dystansie przepaść. Łubniewskiemu mało było jednego złota. Wygrał też rywalizację w kanadyjce jedynce na 200 metrów. Miał czas 40,099 sek., a drugi na mecie był Wiktor Głazunow (AZS Gorzów) z rezultatem o 0,65 sek. gorszym. Na najwyższym stopniu podium stanęli też czterej inni kanadyjkarze opolskiego klubu. Osada w składzie: Piotr Kuleta, Mateusz Borgieł, Grzegorz Szpynda i Mateusz Zuchora była najlepsza w konkurencji czwórek na dystansie 1000 metrów.

Wspaniale spisały się też dwie nasze kajakarki. Zuzanna Wolbach i Karolina Markiewicz zwyciężyły w wyścigu kajakowych dwójek na 200 metrów z rezultatem 38,629 sek., a w pokonanym polu zostawiły m.in. duet reprezentantek Polski Katarzyna Kołodziejczyk – Helena Wiśniewska z Zawiszy Bydgoszcz. Finiszowały one 0.16 sek. za opolankami.

Karolina Markiewicz wraz ze swoją siostrą Pauliną zdobyły też srebrny medal w kajakowej dwójce na 1000 metrów. W czwórce na 500 metrów, w której oprócz sióstr Markiewicz płynęły: Wolbach oraz Martyna Leśniak udało się natomiast zająć 3. lokatę. Na drugim stopniu podium stawali również kanadyjkarze. Srebrne krążki zdobyli: Śliwiński z Łubniewskim (dwójka na 500 metrów), Piotr Kuleta z Zuchorą (dwójka na 1000 metrów) oraz czwórka na 500 metrów w składzie: Borgieł, Łubniewski, Śliwiński i Szpynda. W kanadyjce dwójce na 500 metrów i czwórce na 1000 metrów brązowe medale także wywalczyli przedstawiciele AZS-u Politechniki. Na krótszym dystansie 3. miejsce zajęli Piotr Kuleta z Zuchorą, a w czwórce płynęli: Piotr Kuleta, Dawid Kuleta, Marcin Ruczyński i Zuchora.

Borgieł indywidualnie stawał jeszcze ponadto dwa razy na najniższym stopniu podium. Był trzeci na 1000 metrów i na najdłuższym dystansie 5000 metrów. Wśród pań brązowy medal na najdłuższym dystansie 5000 metrów w kanadyjce jedynce wywalczyła Aleksandra Jacewicz. Dorobek medalowy uzupełniła kajakowa dwójka Michał Bil – Piotr Morawski. W wyścigu na 200 metrów zajęła ona 3. miejsce. Na dystansie 500 metrów do podium zabrakło im bardzo niewiele, bo zaledwie 0,03 sek. i zajęli 4. lokatę.

Naszym reprezentantom za występ w Poznaniu należą się ogromne brawa. Mamy w Opolu klub, który jest krajową potęgą i jest nadzieja, że w ślady jego utytułowanych reprezentantów będą też szli młodzi zawodnicy.

Już w najbliższy weekend w naszym mieście odbędzie się duża impreza kajakowa. Na Odrze rozegrane zostaną mistrzostwa kraju w maratonach. Liczymy, że reprezentanci AZS-u Politechniki dołożą na nich kolejne medale do klubowego skarbca.

Na zdjęciu złote medalistki w kajakarskich dwójkach na 200 metrów: Karolina Markiewicz (z lewej) i Zuzanna Wolbach (z prawej). W środku trener opolskiego klubu Bartosz Jaszczyński. Fot. archiwum klubowe.