Zmarł Jerzy Szczakiel

Legendarny żużlowiec Kolejarza Opole Jerzy Szczakiel zmarł w wieku 71 lat. Pochodzący z Grudzic Jerzy Szczakiel to pierwszy polski indywidualny mistrz świata.

Piotr Jankowski

Jerzy Szczakiel urodził się 28 stycznia 1949 roku w Grudzicach. Był absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Karierę żużlową rozpoczął w 1967 w Kolejarzu Opole, z którym był związany przez całą karierę żużlową i szybko zaczął odnosić sukcesy w tej dyscyplinie sportu: w 1969 wygrał Turniej o Srebrny Kask, zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw Polski w 1969 w Rybniku, które zakończył na 5. miejscu oraz wygrał z Kolejarzem Opole II ligę i awansował do pierwszej ligi, a sezon później zajął z drużyną 3. miejsce w pierwszej lidze.

W przypadku tak wybitnego żużlowca podkreślić należy również jego wierność wobec klubu. Jerzy Szczakiel całą karierę jeździł w barwach opolskiego Kolejarza. – Było dużo propozycji, ale pochodziłem z Opola i nie lubiłem stąd wyjeżdżać – przyznaje. – Już w 1969 roku miałem poważne oferty z Gdańska i Tarnowa. Najbliżej transferu byłem tuż po sezonie 1973, kiedy mocno kusiły mnie władze Stali Rzeszów, gdzie miałem jeździć na żużlu i studiować. Nawet wyjechałem do Rzeszowa i tydzień mieszkałem w specjalnie przygotowanym dla mnie lokum. Kto wie, czy nie zostałbym tam na stałe, gdyby nie fakt, że znów musiałbym przeżywać generalny remont. Władze klubu dały mi mieszkanie w stanie surowym i sam musiałbym je urządzać. Nie chciało mi się znowu tego robić, bo przecież kilka miesięcy wcześniej skończyłem budować dom w Opolu. Podziękowałem więc działaczom z Rzeszowa i wróciłem do siebie – dodaje.

Do ostatnich chwil, zawsze można było go spotkać na opolskim stadionie. Służył pomocą i dobrą radą. Jerzy Szczakiel po długiej walce z ciężką chorobą zmarł nad ranem 1 września 2020. Popularny „EDA” na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich kibiców czarnego sportu.

Na zdjęciu Jerzy Szczakiel. Fot. Mariusz Matkowski