Arkadiusz Michalski brązowym medalistą mistrzostw świata!

Zawodnik Budowlanych Opole świetnie spisał się na mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów w stolicy Turkmenistanu – Aszchabadzie. W kategorii do 109 kg zajął 3. miejsce i tym samym pierwszy raz w swojej karierze stanął na podium światowego czempionatu.

Mający 28 lat Michalski od czterech lat regularnie stawał na podium mistrzostw Europy, a w tym roku w stolicy Rumunii – Bukareszcie zdobył po raz pierwszy złoty medal. Rok 2018 zapamięta pewnie na długo, bo do pierwszego złota w europejskich zmagań dołożył pierwszy krążek w rywalizacji światowej. W dwuboju nasz zawodnik podniósł 403 kg. Na wyższe miejsce szans nie miał, bo Ormianin Simon Martirosjan i Chińczyk Zhe Yang byli poza jego zasięgiem. Ormianin miał w dwuboju aż 435 kg (195+240), a Yang 419 kg (196+223).

Wyczyn Michalskiego zasługuje na uznanie, że po pierwszej części rywalizacji – rwaniu był dopiero na 15. miejscu. Ta część zawsze była jego słabszą stroną. W Aszchabadzie zaczął od 175 kg i zaliczył tę próbę. Potem jednak dwukrotnie spalił 179 kg. Stara ciężarowa zasada mówi jednak, że medale w dwuboju zdobywa się głównie dzięki podrzutowi i to się sprawdziło w przypadku zawodnika Budowlanych. Podrzut zaczął od 221 kg i bez większych problemów podniósł sztangę. To dało mu awans na co najmniej 6. pozycję w klasyfikacji końcowej. W drugim boju na sztandze znalazło się 228 kg. Polakowi pomógł fakt, że 226 kg spalił Salwan Abbood z Iraku. Gdyby to zaliczył, miałby 406 kg i ciężko byłoby go wyprzedzić. Został jednak z wynikiem 402 kg. Michalski musiał więc podnieść 228 kg, żeby go wyprzedzić. Nasz zawodnik dał radę! Wskoczył na drugą pozycję w dwuboju za Chińczyka. Po naszym zawodniku wychodził do swojej pierwszej próby Martirosjan i podrzucił 230 kg niczym piórko zapewniając sobie złoto, a potem jeszcze 240 kg. Z trzeciej próby w podrzucie nasz zawodnik zrezygnował. Oprócz brązu w dwuboju Michalski wywalczył także „mały” srebrny medal za podrzut przegrywając tylko z niesamowitym Martirosjanem. Wynik 228 kg w podrzucie to jego nowy rekord życiowy.

Mistrzostwa w Aszchabadzie są pierwszą imprezą z obowiązującymi nowymi kategoriami wagowymi. Michalski do tej pory startował i odnosił sukcesy w wadze do 105 kg. Teraz walczy w kategorii do 109 kg. Medal zawodnika Budowlanych jest jedynym dla dziewięcioosobowej reprezentacji Polski, która poleciała do Turkmenistanu. Wielkie gratulacje dla naszego sztangisty, a także dla trenera Budowlanych Ryszarda Szewczyka, który też był na mistrzostwach pomagając zawodnikom.

Na zawodach wystąpili też dwaj inni zawodnicy Budowlanych. Wicemistrz świata w kategorii 85 kg sprzed roku – Krzysztof Zwarycz nie będzie dobrze wspominał imprezy w Aszchabadzie. W nowej wadze do 81 kg po rwaniu nasz 28-letni siłacz zajmował odległe 19. miejsce, a w podrzucie spalił wszystkie swoje trzy próby i nie został sklasyfikowany. Jako poprawny należy natomiast uznać start 22-letniego Pawła Kulika, który debiutował na mistrzostwach świata. W kategorii do 89 kg zaliczył dwa podejścia w rwaniu (146 i 150 kg) oraz również dwa w podrzucie (185 i 190 kg). W dwuboju uzyskał 340 kg i uplasował się na 19. miejscu.

Na zdjęciu Arkadiusz Michalski. Fot. Mariusz Matkowski.