Będziemy mieli u siebie turniej pierwszej rundy mistrzostw kraju siatkarek do lat 19

Przez cztery dni od czwartku 20 lutego do niedzieli 23 lutego z udziałem sześciu drużyn trwać będzie w hali II LO przy ul. Pułaskiego turniej w ramach mistrzostw Polski juniorek w siatkówce.

Marcin Sagan

Gospodarzem zmagań będzie zespół ECO Uni Opole, który okazał się najlepszy w rozgrywkach wojewódzkich. Wystartowały w nich tylko cztery drużyny. Grano systemem „każdy z każdym”, a podopieczne trener Doroty Rusin wygrały wszystkich sześć spotkań.

Teraz poprzeczka zostanie zawieszona znacznie wyżej. Na turnieju w Opolu wystąpią bowiem jeszcze ekipy: SMS-u Ostróda, MKS-u Kalisz, APS-u Rumia, UKS-u Biała Podlaska i MKS-u Koszalin. Awans do kolejnej rundy czyli do grona 16 najlepszych drużyn w Polsce uzyskają tylko dwie najlepsze ekipy czterodniowego turnieju. Poprzeczka zostanie zawieszona wysoko, bo po pierwsze w województwie opolskim poziom rywalek delikatnie ujmując nie jest zbyt wysoki. Po drugie natomiast nasz zespół jest niezwykle młody.

W opolskim zespole zagrają bowiem głównie 16-latki. To dlatego, że w Akademii ECO Uni nie ma dziewcząt z rocznika 2001 (najstarszego, który może grać w juniorkach), 2002 i 2003. Wyjątkiem jest tylko Angelika Rusin (córka trenerki), która jest z rocznika 2001 i normalnie trenuje z zespołem I-ligowych seniorek. Ma za sobą też kilka występów w I lidze. Może ona wspomóc swoje młodsze koleżanki. W zespole ECO Uni zagrają dziewczęta z roczników 2004 i 2005. W kategoriach młodzieżowych każdy rok różnicy to dużo. Skoro w naszej ekipie będą zawodniczki trzy czy cztery lata młodsze niż u rywalek, to pokazuje to skalę wyzwania przed jakim opolanki staną. Zajęcie jednego z dwóch pierwszych miejsc i awans do najlepszej szesnastki w kraju byłby sporą niespodzianką.

Drużyny zostały podzielone na dwie podgrupy. W nich zagrają systemem „każdy z każdym”. Opolanki za rywalki będą miały: SMS Ostróda i APS Rumia. Najsłabszy (trzeci) zespół z podgrupy zagra o 5. miejsce. Te ekipy, które zajmą pierwsze i drugie miejsce w podgrupach zmierzą się potem ze sobą.

Plan turnieju
20.02 (czwartek): ECO UNI Opole – SMS Ostróda (godz. 17.00), MKS Kalisz – MKS Koszalin (godz. 19.00)
21.02 (piątek): SMS Ostróda – APS Rumia (godz. 10.00), MKS Koszalin – UKS Biała Podlaska (godz. 12.00), ECO UNI Opole – APS Rumia (godz. 15.00), MKS Kalisz – UKS Biała Podlaska (godz. 17.00)
22.02 (sobota) i 23.02 (niedziela): mecze o poszczególne miejsca.

Na zdjęciu zespół juniorek opolskiego klubu. Fot. archiwum klubowe.