Duże zmiany w zespole siatkarek Uni Opole

Do nowego sezonu w rozgrywkach I ligi opolski zespół przystąpi w mocno przemeblowanym składzie. Odeszła z niego ponad połowa, bo siedem, zawodniczek. Są już jednak cztery nowe siatkarki, a wkrótce będą jeszcze dwie.

Marcin Sagan

Nowe rozgrywki zaplecza krajowej elity z udziałem 14 drużyn ruszą w ostatni weekend września. Dokładny terminarz nie jest jeszcze znany. Ekipa Uni wspólne treningi i przygotowania do sezonu ma zacząć na początku sierpnia. Zespół ma nadal prowadzić mieszkający od wielu lat w naszym kraju Włoch Nicola Vettori. Pod jego wodzą zespół w minionym sezonie uczynił duży postęp i zakończył rozgrywki na 5. miejscu w końcowej klasyfikacji.

Szkoleniowiec będzie miał do dyspozycji w połowie nowy zespół. Z 13-osobowej kadry odeszło bowiem siedem zawodniczek. Dwie z nich odgrywały ważną rolę. Ich dobra gra została jednak dostrzeżona i dostały oferty przejścia do klubów z ekstraklasy. Środkowa Joanna Pacak przeszła do ekipy mistrza Polski – ŁKS-u Łódź, a rozgrywająca Dominika Mras do Volleya Wrocław. Ponadto odeszło jeszcze pięć zawodniczek: przyjmująca Magdalena Woźniczka (przeszła do I-ligowej Szóstki Mielec), przyjmująca Oliwia Michalak (I-ligowy AZS Gliwice), rozgrywająca Angelika Gajer, atakująca Jagoda Maternia i środkowa Joanna Moczko. Te trzy zawodniczki nie znalazły jeszcze dla siebie nowych klubów. Mras i Pacak to były podstawowe zawodniczki, sporo grała też Maternia. Pozostałe zawodniczki występowały rzadziej.

Z poprzedniego składu zostało sześć zawodniczek. Dwie podstawowe przyjmujące: kapitan Ilona Gierak i Marta Ciesiulewicz, grające na pozycji libero Aleksandra Szczygłowska i Angelika Rusin, środkowa Dominika Witowska i atakująca Weronika Sobiczewska. Większość z nich to były kluczowe siatkarki naszej drużyny. Trzon zespołu więc pozostał. Do drużyny dokooptowane zostały jak na razie cztery zawodniczki: rozgrywająca Weronika Wołodko (przyszła z ekstraklasowego Volley Wrocław), środkowa Magdalena Janiuk (z I-ligowych Azotów Tarnów), środkowa Marta Orzyłowska i przyjmująca Kinga Stronias (obie z I-ligowych Karpat Krosno). Kibicom w naszym mieście znana może być Janiuk. W przeszłości przez rok występowała (jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Pytel) w I lidze w zespole AZS-u Politechniki Opole.

– Liczymy, że najbliższy sezon będzie dla nas jeszcze lepszy – mówi prezes opolskiego klubu Maciej Kochański. – Sprowadzając nowe zawodniczki kierowaliśmy się założeniem, że każda z nich będzie wzmocnieniem zespołu. Oprócz czterech nowych zawodniczek będą jeszcze dwie: rozgrywająca oraz atakująca. Jesteśmy już na finiszu negocjacji z nimi. Skala zmian w drużynie jest dość duża, ale wierzę, że będziemy mieli lepszy zespół. Zawodniczek, które dostały propozycje z wyżej notowanych klubów nie byliśmy w stanie zatrzymać.

Na zdjęciu zawodniczki Uni Opole. Z tej szóstki będącej na fotografii odeszła z zespołu tylko rozgrywająca Dominika Mras (nr 11).