Dużo dobrego boksu na gali finałowej mistrzostw Polski

Większość z ośmiu pojedynków finałowych 90. mistrzostw kraju w boksie, które odbywały się w naszym mieście, mogło się podobać. Zdaniem fachowców pod względem sportowym były to najlepsze mistrzostwa Polski od kilku lat.

Marcin Sagan

W eliminacjach, które trwały od niedzieli, ośmiu kategorii wagowych wystąpiło 142 zawodników w DomExpo przy ul. Kępskiej. Najlepsza szesnastka pięściarzy w ostatnim dniu zawodów wystąpiła na gali finałowej w Stegu Arenie.

Już pierwszy pojedynek w wadze muszej (do 52 kg) wzbudził wielkie emocje. Jakub Słomiński po ciekawej walce wygrał minimalnie 3-2 Maciejem Jóźwikiem. W drugiej walce (57 kg) Jarosław Iwanow wykorzystał swoje większe doświadczenie i jednogłośnie na punkty wygrał z 18-letnim Mateuszem Wojtasińskim, który był największym objawieniem mistrzostw.

Świetny był pojedynek w wadze do 63 kg. Dwaj ofensywnie usposobieni zawodnicy: Damian Durkacz i Mateusz Polski poszli na wymianę ciosów. Sędziowie uznali, że lepszy był mniej doświadczony i utytułowany Durkacz. Jeszcze większe „bombardowanie” z dwóch stron było w finale wagi do 75 kg. Ryszard Lewicki wygrał z Rafałem Wołczeckim.

Z największym zainteresowaniem czekano na finał w kategorii do 91 kg z udziałem byłego młodzieżowego zawodowego mistrza Europy – Mateusza Masternaka. We wcześniejszych walkach na mistrzostwach łatwo radził sobie z przeciwnikami. W finale postawił mu się Michał Soczyński. Dotrwał on do końca walki, samemu pokazując sporo ciekawych akcji. Zgodnie z oczekiwaniami wygrał Masternak. Kilka tygodni temu zapowiedział, że celem dla niego jest występ na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio i walka w stolicy Japonii o medal. Ostatni raz polski pięściarz stał na olimpijskim podium w 1992 roku na igrzyskach w Barcelonie i był to Wojciech Bartnik. Z Masternakiem można wiązać duże nadzieje, że w końcu doczekamy się medalu olimpijskiego dla naszego kraju po wielu latach przerwy.

Opole po raz drugi w historii gościło mistrzostwa kraju w boksie. W 1970 roku mistrzostwa odbywały się w Okrąglaku, a jednym z zawodników, który wówczas startował i zdobył srebrny medal był Marian Kasprzyk. Na piątkowej gali finałowej mistrz olimpijski z 1964 roku był gościem honorowym i wręczał medale zawodnikom.

Medaliści 90. mistrzostw Polski w boksie
Kat. 52 kg: Złoto – Jakub Słomiński (Wda Świecie). Srebro – Maciej Jóźwik (Skorpion Szczecin). Brąz: Dorian Mospinek (Skorpion Szczecin) i Przemysław Janczuk (Sako Gdańsk).
Kat. 57 kg: Złoto – Jarosław Iwanow (Wisła Kraków). Srebro – Mateusz Wojtasiński (Adrenalina Wrocław). Brąz: Albert Orzeł (KSZO Ostrowiec) i Damian Szczepański (Radomiak Radom).
Kat. 63 kg: Złoto – Damian Durkacz (Concordia Knurów). Srebro – Mateusz Polski (KB Karlino). Brąz: Dominik Palak (Sako Gdańsk) i Radomir Obruśniak (KB Karlino).
Kat. 69 kg: Złoto – Paweł Kastramin (ŻSB Warszawa). Srebro – Andrzej Swiatyj (Olimp Lublin). Brąz: Karol Łapawa (SW Gostyń) i Kacper Niewiadomski (KS Raszyn).
Kat. 75 kg: Złoto – Ryszard Lewicki (Skorpion Szczecin). Srebro – Rafał Wołczecki (Adrenalina Wrocław). Brąz: Bartosz Gołębiewski (KKB Kielce) i Kamil Urbański (Sako Gdańsk).
Kat. 81 kg: Złoto – Sebastian Wiktorzak (Skorpion Szczecin). Srebro – Mateusz Goiński (Zagłębie Konin). Brąz: Jan Lauk (Shark Łódź) i Mateusz Wodziński (Górnik Sosnowiec).
Kat. 91 kg: Złoto – Mateusz Masternak (KKB Kielce). Srebro – Michał Soczyński (Paco Lublin). Brąz: Witold Lisek (Kleofas Katowice) i Kamil Zieliński (Stal Rzeszów).
Kat. +91 kg: Złoto – Oskar Safarian (Concordia Knurów). Srebro – Aleksander Stawirej (KS Kalisz). Brąz: Damian Knyba (Astoria Bydgoszcz) i Paweł Sajda (Imperium Wabrzych).

Na zdjęciu werdykt po walce finałowej w wadze do 91 kg. Sędzia podniósł w górę rękę Mateusza Masternaka i to on zdobył złoty medal. Fot. Mariusz Matkowski.