Dwa złote medale naszych zawodników na lekkoatletycznych mistrzostwach Polski

Znakomicie spisali się reprezentanci AZS-u Politechniki Opole na krajowym czempionacie, który odbywa się w Radomiu. Wielką niespodziankę w rzucie dyskiem sprawił Bartłomiej Stój, który wygrał w bardzo mocnej stawce. Na najwyższym stopniu podium stanął też chodziarz Dawid Tomala.

W rzucie dyskiem głównym faworytem był niezwykle utytułowany Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław). Medalista najpoważniejszych imprez światowych liczył na 13. złoty medal mistrzostw Polski w karierze. Wyżej niż zawodnika AZS-u Politechniki oceniano też szanse Roberta Urbanka (MKS Aleksandrów Łódzki), który też ma na swoim koncie sporo sukcesów.

Stój w pierwszej próbie rzucił 59,58 m i zajmował drugie miejsce za Urbankiem. W drugiej próbie złoty medalista mistrzostw Europy juniorów sprzed czterech lat „odpalił” 64,33 m. To niewiele mniej niż jego rekord życiowy (64,64 m) ustanowiony trzy lata temu. Kolejne cztery próby nasz dyskobol miał spalone, ale wynik 64,33 m dał mu złoto. Drugi był Małachowski (63,17 m), a trzeci Urbanek (61,98 m).

Stój pierwszy raz w karierze został mistrzem Polski seniorów. Pokonanie Małachowskiego i Urbanka to duży sukces podopiecznego trenera Witolda Suskiego. W minionych sezonach 23-letniego zawodnika prześladowały kontuzje. Oby zdrowie mu dopisywało, bo potencjalnie to zawodnik mogący odnosić świetne wyniki na arenach międzynarodowych.

Drugi złoty medal dla AZS-u Politechniki zdobył w chodzie na 10 km Dawid Tomala. Rok temu miał on złoto na tym dystansie na mistrzostwach Polski w Lublinie. W Radomiu obronił tytuł. Uzyskał czas 42.20,50. Drugi na mecie był Rafał Sikora (AZS Katowice; 42.22,45), a trzeci Rafał Fedaczyński (AZS Lublin; czas 42.23,99).

Miejsca punktowane zajęli też inni reprezentanci opolskiego klubu. W skoku wzwyż 5. lokatę zajęła z wynikiem 177 cm Paulina Wal. Wygrała Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok; 190 cm). Szósta w finale biegu na 400 metrów przez płotki była Mirela Wesołowska. Miała ona czas 59,80 sek. Wygrała Joanna Linkiewicz (AZS Wrocław; 55,55 sek). W trójskoku siódmy był Patryk Komar. Osiągnął on wynik 14,61 m. Zwyciężył Adrian Świderski (Śląsk Wrocław; 16,18 m).

Na 10. pozycji rywalizację w pchnięciu kulą z wynikiem 16,72 m zakończył Mariusz Gałązka. Ponadto w biegu na 400 metrów przez płotki startował Błażej Sobczak. Odpadł on w eliminacjach i zajął 18. lokatę w końcowej klasyfikacji.

Na zdjęciu Bartłomiej Stój. Fot. archiwum klubowe.