Hokeiści PGE Orlika ruszają do boju

Piątkowym meczem wyjazdowym z Unią Oświęcim zawodnicy opolskiego klubu rozpoczną piąty z rzędu, a szósty w historii sezon w hokejowej ekstraklasie. Zapowiada się on jako ciężki. Skład naszej ekipy mocno się zmienił. 

Marcin Sagan

Opolanie w swoich dotychczasowych występach zajmowali miejsca między 5. i 8. w końcowej klasyfikacji. Najwyżej byli w 2004 i 2017 roku. Wówczas to kończyli zmagania na 5. pozycji. Miniony sezon zakończyli na 7. pozycji. Biorąc pod uwagę przedsezonowe prognozy powtórzenie tego wyniku można byłoby uznać za duży sukces. Orlik pod względem kadrowym wygląda na razie ubogo. Trener Jacek Szopiński nie jest w stanie na razie uzbierać czterech pełnych piątek. Na początku przygotowań na lodzie zdarzały się treningi, na których było 11-12 osób. Kilku graczy było testowanych, ale ostatecznie nie zostali zespole.

Wymiana kadry jest bardzo duża. Z drużyny odeszło 13 zawodników. Spośród 20 jacy w niej są obecnie połowa to gracze nowi. Dużą nadzieją są zwłaszcza Rosjanie: Stefan Stiepanow, Aleksander Gołowin i Władysław Jełakow. Wszyscy prezentują się bardzo dobrze na treningach, a to samo dotyczy znanego już opolskim kibicom ich rodaka – Aleksieja Trandina. Do drużyny doszli też trzej młodzi zawodnicy, którzy pewnie nie będą jeszcze jej liderami, ale mają potencjał: Oskar Rzekanowski, Szymon Skrodziuk i Alexis Svitac. Hokej ma to do siebie, że dynamiczne zmiany są nie tylko na lodzie w czasie gry, ale też jeśli chodzi o kadry zespołów. PGE Orlik ma obecnie 20 zawodników, ale można się spodziewać, że w najbliższych tygodniach jeszcze ktoś dojdzie, a być może też odejdzie (zwłaszcza dotyczy to zawodników zagranicznych jeśli się nie sprawdzą).

– Jeszcze ktoś do nas na pewno dojdzie – mówi szkoleniowiec PGE Orlika Jacek Szopiński. – Potrzebujemy wzmocnień zwłaszcza jeśli chodzi o obrońców. Przed nami trudny sezon, ale wierzę, że sobie jakoś poradzimy.

Pierwszy mecz opolanie zagrają w piątkowy wieczór w Oświęcimiu. Inauguracyjny mecz na Toropolu zaplanowano na najbliższy wtorek 18 września. Wówczas rywalem będzie Kadra PZHL. Terminarz opolskiej drużyny poniżej w tekście.

Kadra PGE Orlika
Bramkarze: Nick Villardo (USA, rocznik 1997), Jarosław Nobis (1988), Denis Smolin (2000).
Obrońcy: Bartłomiej Bychawski (1991), Maciej Gawlik (1994), Arkadiusz Kostek (1994), Rory Rawlyk (Kanada, 1983), Stefan Stiepanow (Rosja, 1992), Łukasz Sznotala (1993).
Napastnicy: Alekander Gołowin (Rosja 1983), Wojciech Gorzycki (1997), Władysław Jełakow (Rosja, 1990), Marcin Obrał (1990), Martin Przygodzki (1991), Oskar Rzekanowski (1998), Szymon Skrodziuk (1997), Alexis Svitac (1996), Sebastian Szydło (1989), Aleksiej Trandin (Rosja, 1990), Maksim Wołkow (Białoruś, 1995).
Trener Jacek Szopiński. Fizjoterapeuta Krzysztof Klimontowski.
Przybyli: Villardo (Bodens HF – I liga szwedzka), Stiepanow (wznowienie powrót po czteroletniej przerwie, ostatnio Buran Worneż – liga VHL, drugi poziom w Rosji), Rawlyk (ECDC Memmingen – III liga niemiecka), Svitac (Podhale Nowy Targ), Gołowin (SC Csikszereda – ekstraklasa węgierska), Obrał (KH Poznań), Skrodziuk (Naprzód Janów), Wołkow (HK Lida – I liga białoruska), Jełakow (Arystan Temyrtau – ekstraklasa Kazachstanu), Rzekanowski (Bradford Rattlers II liga angielska).
Ubyli: Janis Auzins (Łotwa, bramkarz, Prizma Riga – ekstraklasa łotewska, Michał Kieler (bramkarz, GKS Katowice), Miroslav Zatko (Słowacja, obrońca, HK Nowe Zamki – ekstraklasa słowacka), Mateusz Sordon (obrońca, Cracovia Kraków) Arkadiusz Nowak (obrońca, Automatyka Gdańsk), Radek Meidl (Czechy, napastnik, Milton Keynes Lightning – ekstraklasa angielska), Filip Stopiński (napastnik, EV Lindau – III liga niemiecka), Michal Satek (Czechy, napastnik, HK Budapeszt – ekstraklasa węgierska), Karol Wąsiński (napastnik, Polonia Bytom), Karol Kisielewski (napastnik, Polonia Bytom), Jarosław Lorek (napastnik, koniec kariery), Ivan Durac (Czechy, napastnik szuka kubu), Jonas Hoog (Szwecja, napastnik, szuka klubu).

Terminarz meczów PGE Orlika
14.09 (piątek): Unia Oświęcim (wyjazd)
18.09 (wtorek): Kadra PZHL (dom)
21.09 (piątek): Polonia Bytom (wyjazd)
23.09 (niedziela): Automatyka Gdańsk (wyjazd)
25.09 (wtorek): Nesta Toruń (dom)
28.09 (piątek): Zagłębie Sosnowiec (wyjazd)
30.09 (niedziela): GKS Tychy (dom)
2.10 (wtorek): GKS Katowice (wyjazd)
5.10 (piątek): Podhale Nowy Targ (dom)
7.10 (niedziela): Cracovia Kraków (wyjazd)
12.10 (piątek): GKS Jastrzębie (dom)
14.10 (niedziela): GKS Jastrzębie (wyjazd)
19.10 (piątek): Cracovia Kraków (dom)
21.10 (niedziela): Podhale Nowy Targ (wyjazd)
26.10 (piątek): GKS Katowice (dom)
28.10 (niedziela): GKS Tychy (wyjazd)
30.10 (wtorek): Zagłębie Sosnowiec (dom)
2.11 (piątek): Nesta Toruń (wyjazd)
4.11 (niedziela): Automatyka Gdańsk (dom)
16.11 (piątek): Polonia Bytom (dom)
20.11 (wtorek): Unia Oświęcim (dom)
23.11 (piątek): Unia Oświęcim (wyjazd)
27.11 (wtorek): Polonia Bytom (wyjazd)
30.11 (piątek): Automatyka Gdańsk (wyjazd)
2.12 (niedziela): Nesta Toruń (dom)
4.12 (wtorek): Zagłębie Sosnowiec (wyjazd)
6.12 (czwartek): Kadra PZHL (dom)
7.12 (piątek): GKS Tychy (dom)
10.12 (poniedziałek): GKS Katowice (dom)
18.12 (wtorek): Podhale Nowy Targ (dom)
20.12 (czwartek): Cracovia Kraków (wyjazd)
22.12 (sobota): GKS Jastrzębie (dom)
4.01.2019 (piątek): GKS Jastrzębie (wyjazd)
6.01 (niedziela): Cracovia Kraków (dom)
8.01 (wtorek): Podhale Nowy Targ (wyjazd)
11.01 (piątek): GKS Katowice (wyjazd)
13.01 (niedziela): GKS Tychy (wyjazd)
15.01 (wtorek): Zagłębie Sosnowiec (dom)
18.01 (piątek): Nesta Toruń (wyjazd)
20.01 (niedziela): Automatyka Gdańsk (dom)
22.01 (wtorek): Polonia Bytom (dom)
27.01 (niedziela): Unia Oświęcim (dom)

W zbliżających się rozgrywkach będzie kilka zmian. Wystąpi w nich 11 drużyn, choć tak naprawdę 12. Tą 12 jest kadra PZHL. Ona będzie się składała z zawodników do lat 23 z szerokiej kadry Polski. Będzie to swoisty przegląd dla trenera reprezentacji Tomasza Valtonena możliwości poszczególnych hokeistów. Każda z 11 drużyn zagra z tą kadrą dwa mecze u siebie. Punkty w nich zdobyte będą wliczane do tabeli. Mecze z nią odbywać się będą poza terminami danej kolejki.

Pozostałych 11 drużyn zagra ze sobą po cztery razy (dwa razy u siebie, dwa razy na wyjeździe) czyli łącznie daje to liczbę 40 spotkań plus oczywiście te dwa z kadrą PZHL. W rundzie zasadniczej każdy z 11 zespołów zagra więc 42 mecze. Po niej ekipy z pierwszej szóstki awansują do play off. O miejsce w nim powalczą natomiast ekipy z miejsc 7-10 w parach: 7-10 i 8-9 do dwóch zwycięstw. Jeśli po dwóch meczach będzie remis, to trzecie spotkanie odbędzie się na obiekcie wyżej sklasyfikowanej ekipy po fazie zasadniczej (7 lub 8). Zwycięzcy tej rywalizacji awansują do play offów. Z kolei dwaj przegrani grać będą w fazie play out o utrzymanie. Oprócz tych dwóch przegranych ekip w play outach zagra też 11. zespół po fazie zasadniczej i najlepszy zespół I ligi. W tej fazie te cztery zespoły zagrają ze sobą po cztery razy (dwa mecze u siebie i dwa na wyjeździe). Będzie więc 12 kolejek, a w ekstraklasie zostaną z tej czwórki dwa zespoły. Jeśli chodzi o fazę play off, to w ćwierćfinałach, półfinale i finale grać się będzie do czterech zwycięstw.

Mecze fazy pre play off o wejście do play off pomiędzy drużynami z miejsc 7-10 odbędą się: 30.01, 1.02 oraz ewentualny trzeci – 3.02. Faza play off oraz play out o utrzymanie zacznie się 15.02.

Na zdjęciu opolskiej drużyny
Górny rząd (od lewej): Alekander Gołowin, Władysław Jełakow, Aleksiej Trandin, Martin Przygodzki, Maksim Wołkow.
Środkowy rząd (od lewej): Stefan Stiepanow, Maciej Gawlik, Wojciech Gorzycki, Rory Rawlik, Arkadiusz Kostek, Bartłomiej Bychawski, Oskar Rzekanowski.
Dolny rząd (od lewej): Alexis Svitac, Marcin Obrał, Nick Villardo, Krzysztof Klimontowski (fizjoterapeuta), Jacek Szopiński (trener), Jarosław Nobis, Szymon Skrodziuk.
Fot. Mariusz Matkowski.