Jedno miejsce na podium naszych dżudoków na zawodach Pucharu Polski

W hali przy ul. Kowalskiej w naszym mieście odbył się turniej Pucharu Polski juniorów (do lat 19). Wśród prawie 180 uczestników było dziesięcioro z dwóch naszych klubów.

Marcin Sagan

Organizatorem zmagań był klub Gwardia Opole, który do boju wystawił czworo reprezentantów. Z kolei z AZS-u Opole było ich sześcioro. Zawody Pucharu Polski to druga w hierarchii ważności impreza. Ważniejsze są tylko mistrzostwa kraju. Do naszego miasta zjechała więc czołówka juniorów.

Z grona 10 naszych reprezentantów najlepiej spisał się Paweł Tylek (AZS) w kategorii do 60 kg. Wystartowało w niej 12 zawodników, a nasz dżudoka zajął 2. miejsce. W pierwszej walce pokonał Michała Dawida z Gwardii, potem wygrał dwa kolejne pojedynki, by w walce o złoto ulec Dawidowi Hypcie (Juvenia Wrocław). Z kolei Dawid po porażce z Tylkiem w repasażach również przegrał pierwszą walkę i znalazł się poza najlepszą ósemką.

Blisko szczęścia była w wadze do 63 kg Wiktoria Pawlak. Zawodniczka Gwardii pierwszą walkę szybko przegrała, ale w repasażach wygrała dwie i stanęła do pojedynku o brąz. W nim uległa Anice Łozińskiej (Samuraj Koszalin) i została sklasyfikowana na 5. pozycji w gronie 10 zawodniczek w tej kategorii.

Na zawodach mieliśmy jeszcze dwie zawodniczki: Agnieszkę Brachman (Gwardia) i Alicję Myśliwiec (AZS). Obie startowały w wadze do 57 kg, w której wystąpiło 14 dżudoczek. Nie powiodło im się jednak. Brachman w pierwszym starciu uległa późniejszej triumfatorce – Łucji Obal (UKS Halinów), a w repasażach także poniosła porażkę w pierwszej walce. Myśliwiec z kolei w I rundzie przegrała z późniejszą brązową medalistką – Jagodą Tątą (Koka Jastrzębie), a w repasażach również przegrała pierwszą walkę. Obie opolanki zostały sklasyfikowane pod koniec stawki.

W najcięższej wadze – powyżej 100 kg wystąpił Dominik Jaworski (AZS). W tej kategorii wystąpiło siedmiu zawodników podzielonych na dwie grupy. Nasz reprezentant w grupie odniósł jedno zwycięstwo i poniósł dwie porażki. Ostatecznie został sklasyfikowany na 5. pozycji.

Dwóch zawodników AZS-u startowało w licznie obsadzonej (25 osób) kategorii do 73 kg. Mateusz Kozłowski wygrał dwie walki, a trzecią przegrał z późniejszym srebrnym medalistą – Serhijem Wostrenkowem (Olimp Nowa Sól). W repasażach pierwszą walkę wygrał, a drugą przegrał i zajął ostatecznie 7. pozycję. Z kolei Adam Bunkiewicz po wygranym pierwszym pojedynku, drugi przegrał. W repasażach przegrał pierwszą walkę i zajął lokatę poza ósemką.

W wadze do 66 kg, w której było 23 zawodników walczył Grzegorz Matkowski (Gwardia). Po zwycięstwie w pierwszym pojedynku, w drugim przegrał i odpadł z rywalizacji. Tak samo w wadze do 81 kg, wśród 26 startujących w niej, zaprezentował się Piotr Berlanka (AZS). Po zwycięstwie w pierwszym pojedynku, drugi przegrał i odpadł z rywalizacji.

Za niespełna dwa tygodnie w Kątach Wrocławskich odbędą się mistrzostwa Polski juniorów. W nich powinni już wystartować dwaj bardzo mocni zawodnicy AZS-u: Jakub Pankowski i Adam Kućmierz. Obaj są poważnymi kandydatami do złota na tej imprezie. W zawodach Pucharu Polski nie startowali z powodu kontuzji. Nie wystąpił także inny przedstawiciel AZS-u Hubert Pieczyński. On miesiąc temu na zawodach Pucharu Polski seniorów w Józefowie doznał poważnego urazu barku. Musiał się poddać operacji i do treningów wróci dopiero za kilka miesięcy.

Na zdjęciu podium w kategorii do 60 kg. Na jego drugim stopniu (drugi z lewej) stoi Paweł Tylek (AZS Opole). Fot. archiwum organizatora.  

Galeria zdjęć z turnieju Pucharu Polski juniorów. Fot. Mariusz Matkowski.
http://www.facebook.com/pg/sportoweopole/photos/?tab=album&album_id=2684189295032649