Juniorzy Gwardii odpadli z mistrzostw Polski, ale są bardzo dobre widoki na przyszłość

Zespół opolskiego klubu zajął ostatnie 4. miejsce w turnieju ćwierćfinałowym mistrzostw kraju do lat 19. Gwardziści grali jednak w bardzo młodym składzie.

Marcin Sagan

W sporcie młodzieżowym, a zwłaszcza wśród chłopców, każdy rok różnicy to dużo. Tymczasem w Gwardii na turnieju ćwierćfinałowym w Lubinie spośród 14 szczypiornistów, którzy wyszli na parkiet, grał tylko jeden zawodnik (Łukasz Piechota) z najstarszego rocznika juniorskiego w tym sezonie – 2001. Pozostali będą mogli grać w tej kategorii w kolejnych sezonach. Pięciu z rocznika 2002 (Marcin Dytko, Daniel Łacny, Jakub Sobków, Thomas Moch i Michał Niewiadomski) jeszcze w następnym sezonie. Z kolei aż siedmiu (Mateusz Lellek, Daniel Jendryca, Janusz Wandzel, Tomasz Czupała, Marek Hryniewicz, Paweł Stempin i Fabian Sosna) jest z rocznika 2003, a więc są jeszcze juniorami młodszymi. Skład uzupełnił Jakub Adamski z rocznika 2004.

Bardzo młody skład zespołu prowadzonego przez trenera Wojciecha Aksamita wskazuje, że w kolejnych sezonach Gwardia w kategorii juniorów będzie dużo mocniejsza. W starciach z zespołami mającymi starszych zawodników nasza młodzież nie odstawała. Doświadczenie zdobyte w tych spotkaniach będzie procentować w przyszłości.

W Lubinie rywalami były ekipy mające, tak jak Gwardia, zespoły seniorskie w najwyższej lidze w kraju. Opolanie najpierw ulegli 25-33 Wiśle Płock, potem przegrali 26-30 z Zagłębiem Lubin, a na koniec musieli uznać wyższość Azotów Puławy przegrywając 28-40. Pierwsze miejsce w turnieju zajęła Wisła, a drugie Azoty i te dwa zespoły awansowały do najlepszej ósemki w kraju i walczyć będą o medale mistrzostw Polski.

Gwardia natomiast została sklasyfikowana na miejscach 13-16 w kraju w tym roku w rywalizacji do lat 19. Razem z nią w tym przedziale znalazły się: MKS Poznań, Warszawianka Warszawa i MKS Tarnów. Na miejscach 9-12 znalazły się: Zagłębie Lubin, Szczypiorniak Olsztyn, Kusy Kraków i Chrobry Głogów. W walce o medale oprócz Wisły Płock i Azotów Puławy pozostały jeszcze: Anilana Łódź, Wybrzeże Gdańsk, Olimpia Biała Podlaska, MKS Wrocław, Wybrzeże II Gdańsk i Vive Kielce.

Juniorzy Gwardii nie kończą jeszcze sezonu. Grają oni również w III lidze seniorów w grupie dolnośląskiej. W niej rozegrali dopiero pięć spotkań z zaplanowanych 16. Mają dziewięć punktów (trzy zwycięstwa i dwie porażki) i zajmują w gronie dziewięciu drużyn 4. lokatę. Z kolei zawodnicy z rocznika 2003 występują w rozgrywkach juniorów młodszych. W nich nie skończyły się jeszcze zmagania o mistrzostwo województwa. Po nich będzie natomiast walka na arenie krajowej.

Wisła Płock – Gwardia Opole 33-25 (16-13)
Gwardia: Dytko, Lellek 1 – Jendryca 3, Sobków 2, Piechota, Wandzel 1, Moch, Czupała, Hryniewicz 3, Niewiadomski 5, Stempin 7, Sosna 3. Trener Wojciech Aksamit.

Zagłębie Lubin – Gwardia Opole 30-26 (15-11)
Gwardia: Dytko, Lellek – Łacny, Jendryca 2, Sobków 2, Piechota, Wandzel, Czupała, Hryniewicz 5, Niewiadomski 2, Stempin 8, Sosna 7. Trener Wojciech Aksamit.

Azoty Puławy – Gwardia Opole 40-28 (18-16)
Gwardia: Dytko, Lellek 1 – Adamski 1, Łacny, Jendryca 5, Sobków 2, Wandzel, Moch, Czupała, Hryniewicz 9, Niewiadomski 4, Stempin 5, Sosna 1. Trener Wojciech Aksamit.

Na zdjęciu w żółtej koszulce jeden z najlepszych strzelców Gwardii na turnieju w Lubinie – Fabian Sosna. Fot. Mariusz Matkowski.