Kolejarz odpalił transferową bombę

Po Rosjaninie Ilii Czałowie działacze naszego II-ligowego klubu żużlowego ściągnęli kolejnego obcokrajowca, który powinien wydatnie wzmocnić zespół. Kontrakt z opolskim klubem podpisał 40-letni Duńczyk Bjarne Pedersen.

Marcin Sagan

Dla Pedersena będzie to powrót do opolskiego klubu po 22 latach. Jako młody 19-letni chłopak zaliczył w 1997 roku trzy występy w zespole Kolejarza i to był jego pierwszy klub w Polsce. Łącznie reprezentował w naszym kraju barwy dziesięciu. Ostatni sezon spędził w Ostrovii Ostrów i miał wielki udział w awansie tej drużyny do I ligi. W rozgrywkach II ligi miał średnią 2,269 pkt. na bieg. Tylko pięciu zawodników miało od niego lepszą. Czterech w najbliższym sezonie II ligi już nie pojedzie, a piątym był lider Kolejarza – Kevin Woelbert.

Pedersen jest szóstym zawodnikiem, z którym Kolejarz podpisał kontrakt. Ważny na sezon 2019 miał Rosjanin Denis Gizatullin, a umowy przedłużono z tymi jeźdźcami, których chciano w klubie: wspomnianym Woelbertem, a także dwom polskimi seniorami Oskarem Polisem i Hubertem Łęgowikiem. We wtorek podpisano umowę z Czałowem, a Pedersen jest szósty w składzie.

– Po podpisaniu umowy z Czałowem zapowiadałem dwie duże niespodzianki – przypomina prezes Kolejarza Grzegorz Sawicki. – Pedersen jest jedną z nich i wszyscy w klubie uważamy, że to bardzo dobry ruch. Będzie jeszcze jeden bardzo solidny polski zawodnik i to będzie koniec jeśli chodzi o nowe twarze w gronie seniorów.

Pedersen ma na swoim koncie sporo sukcesów. Zdobył z reprezentacją Danii osiem medali Drużynowych Mistrzostw Świata, w tym dwa złote. Przez siedem lat był stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix o indywidualne mistrzostwo świata. Siedem razy stawał na podium pojedynczych turniejów Grand Prix, a raz we Wrocławiu w 2005 roku wygrał takie zawody. Najwyżej w klasyfikacji generalnej Grand Prix był w 2005 roku, gdy zajął 6. miejsce.

Oczywiście Pedersen szczyt kariery ma za sobą. Przypadał on na pierwszą dekadę XXI wieku, ale to nadal niezwykle solidny zawodnik, a jak na warunki II ligi to bardzo duża klasa, co potwierdził w ostatnim sezonie w Ostrowie. Zresztą bardzo dobrze wypadł w meczu ligowym, który Ostrovia gładko wygrała w minionym sezonie na opolskim torze. W ostatnich zawodach w Opolu, na które przyjechał w połowie października („Mistrz Świata Jerzy Szczakiel zaprasza”) też wypadł świetnie będąc najlepszym zawodnikiem imprezy. Wówczas w nieśmiałych spekulacjach wśród kibiców pojawiało się jego nazwisko jako potencjalnie nowego zawodnika. Mało kto jednak wierzył, że zasili on Kolejarza. Stało się to jednak faktem, za co działaczom naszego klubu należą się duże brawa.

Doświadczenie Duńczyka i jego wieloletnia znajomość polskich torów sprawiają, że chyba w ciemno można zakładać, że będzie on jednym z liderów Kolejarza. Jego przyjście do naszego zespołu to hit transferowy. Z nim i Czałowem czyli czołowymi postaciami II ligi w poprzednim sezonie, a także Woelbertem, Polisem, Łęgowikiem i Gizatulinem opolski zespół na pewno stawiany będzie w roli faworyta rozgrywek 2 ligi w 2019 roku.

Na zdjęciu nowy zawodnik Kolejarza Duńczyk Bjarne Pedersen. Fot. Mariusz Matkowski.