Kolejny duży sukces Szymona Dorożyńskiego

Lekkoatleta AZS-u Politechniki Opole został srebrnym medalistą mistrzostw Polski w biegu na 5000 metrów.

W tym roku lekkoatletyczne mistrzostwa Polski odbędą się w najbliższy weekend w Radomiu. Rywalizację na 5000 metrów kobiet i mężczyzn zaplanowano jednak na inny termin i odbyła się ona tydzień przed główną impreza mistrzowską. Doszło do niej w Sieradzu.

Wśród 26 mężczyzn, którzy pojawili się na starcie był 27-letni Dorożyński. Był on w gronie kandydatów do podium. W tym roku podopieczny trenera Tomasza Antosiaka osiągnął bowiem kilka niezwykle wartościowych rezultatów. Zdobył złoty medal na akademickich mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, a w akademickich mistrzostwach Polski w lekkoatletyce zdobył srebrny medal na dystansie 3000 metrów. Dwa miesiące temu został mistrzem Polski w biegu ulicznym na 5 km.

Teraz na tym samym dystansie, ale już na stadionie spisał się znakomicie. Z czasem 14.14,75 zajął 2. miejsce, a rezultat ten jest jego nowym rekordem życiowym. Złoty medal zdobył główny faworyt, niezwykle utytułowany (m.in. srebro na mistrzostwach Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami pięć lat temu) Krystian Zalewski. Mający 30 lat zawodnik miał wynik o cztery sekundy lepszy od Dorożyńskiego. Zalewski objął prowadzenie w połowie dystansu, a szczególnie wzmocnił tempo na przedostatnim okrążeniu. Trzeci na mecie był 22-letni Dariusz Boratyński (AZS Wrocław). Stracił on dużo do Dorożyńskiego, bo prawie 10 sekund.

W Sieradzu przy okazji mistrzostw Polski odbywał się też mityng lekkoatletyczny. W skoku wzwyż startowała w nim Paulina Wal. Zawodniczka AZS-u Politechniki zajęła drugą lokatę z wynikiem 170 cm. Zwyciężyła Aleksandra Nowakowska (RKS Łódź) z rezultatem 175 cm.

Na zdjęciu dwaj najlepsi zawodnicy mistrzostw Polski w biegu na 5000 metrów: Szymon Dorożyński (z lewej) i Krystian Zalewski. Fot. archiwum prywatne.