Koszykarze AZS-u wygrali mecz na szczycie i wrócili na fotel lidera II ligi

Podopieczni trenera Dominika Tomczyka pokonali na wyjeździe prowadzący w tabeli gr. D rozgrywek II ligi zespół Chromy Żary. Spotkanie było niezwykle dramatyczne, a opolanie zwyciężyli 73:71.

O zbliżonym poziomie obu drużyn przekonał już mecz pierwszej rundy w Opolu. Wówczas to Chroma wygrała 68:66. Teraz akademicy się jej zrewanżowali. Również wygrali dwoma punktami i przeskoczyli ją w tabeli. Oba zespoły mają po 19 rozegranych meczach 34 punkty.

Mecz w Żarach przyniósł wiele emocji. Gospodarze mieli lepszą skuteczność w rzutach z gry (43 procent przy 38 opolan) i zanotowali więcej zbiórek (mieli ich 43, a nasi gracze 32). Mieli też w swoich szeregach zdecydowanie wyróżniającego się Mariusza Małachowskiego. Zdobył on aż 33 punkty i miał 12 zbiórek. Nasza drużyna dysponowała jednak bardziej wyrównanym składem i to dzięki zespołowej grze wygrała. Co ciekawe opolski trener korzystał głównie z sześciu zawodników. Patryk Mruczyński na parkiecie był niespełna cztery minuty, a Damian Orębski przez niespełna trzy. W wąskim zestawieniu udało się jednak rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść.

W 2. min goście prowadzili 6:2, ale 10 kolejnych punktów zdobyli gracze Chromy i w 4. min było 12:8 dla nich. Do końca pierwszej kwarty miejscowi zdobyli już tylko jeden punkt i po 10 minutach AZS prowadził 17:13. Na prowadzeniu goście byli niemal przez cały czas. Ich przewaga rosła w trzeciej odsłonie. Na minutę przed jej zakończeniem było już 59:44 dla naszej drużyny. Po 30 minutach było natomiast 60:52 dla AZS-u. Ta przewaga w ostatniej odsłonie zaczęła topnieć i w efekcie w 38. min prowadzenie objęła Chroma (69:68). Na minutę i 45 sekund przed końcem po rzucie Małachowskiego był remis 71:71. W końcówce obie drużyny miały problem z trafieniem do kosza. Na niespełna pięć sekund przed końcem uczynił to Łukasz Wojciechowski (ani na moment nie opuścił on parkietu, podobnie jak inny gracz naszej ekipy Krzysztof Chmielarz), a gospodarze już nie potrafili odpowiedzieć.

Najbliższy mecz będzie dla naszej ekipy kolejnym starciem na szczycie. W niedzielę 17 lutego podejmie ona w hali przy ul. Prószkowskiej zespół Obry Kościan, który w tabeli jest na 3. miejscu i ma zaledwie o jeden punkt mniej od AZS-u i Chromy. Początek spotkania o godz. 17.00.

Chroma Żary – Weegree AZS Politechnika Opole 71:73 (13:17, 19:17, 20:26, 19:13)
AZS: Chmielarz 9 (1×3), Wojciechowski 12, Leszczyński 20 (3×3), Wilk 16 (2×3), Cichoń 6 – Mruczyński, Pawłowski 10, Orębski. Trener Dominik Tomczyk.

Na zdjęciu Łukasz Wojciechowski, który na niespełna pięć sekund przed końcem meczu w Żarach zdobył zwycięskie punkty dla opolan. Fot. Mariusz Matkowski.