Lekkoatletka Politechniki zdobyła medal na Uniwersjadzie

Klaudia Kardasz stanęła na najniższym stopniu podium w pchnięciu kulą podczas Uniwersjady odbywającej się we włoskim Neapolu.

W tym roku mamy 30. edycję Uniwersjady. Pierwsze igrzyska studentów odbyły się w 1959 roku w Turynie. W tym roku ta odbywająca się co dwa lata impreza znów jest we Włoszech. Czwartek 11 lipca był dniem, w którym startowała dwójka z Politechniki Opolskiej: wspomniana Kardasz w pchnięciu kulą i Bartłomiej Stój w rzucie dyskiem.

Rano w czwartek odbyły się eliminacje w obu lekkoatletycznych konkurencjach. Kardasz skończyła kwalifikacje z rezultatem 16,94 m i był to szósty rezultat. Tegoroczne wyniki pochodzącej z Białegostoku zawodniczki wskazywały, że będzie jej ciężko o medal. Poziom finału, który odbył ie w czwartkowy wieczór nie był jednak zbyt wysoki. Wynik 17,65 m dał studentce Politechniki 3. miejsce. Złoto zdobyła Kanadyjka Sarah Mitton (18,31 m), a druga była Portious Warren z Trynidadu i Tobago (17,82 m). To drugi w karierze medal Uniwersjady zdobyty przez Kardasz. Dwa lata temu w stolicy Tajwanu – Tajpej zdobyła wynikiem 17,80 m srebrny krążek. W zeszłym roku była natomiast tuż za podium mistrzostw Europy. W Berlinie z rezultatem 18,48 m zajęła 4. lokatę.

W rzucie dyskiem w czwartek były tylko eliminacje. Stój zakończył je na drugiej pozycji z wynikiem równo 61 metrów. Lepszy w nich był tylko Australijczyk Matthew Denny (61,61 m). Finał rzutu dyskiem zostanie rozegrany w sobotę. Stój ma szanse pójść śladem Kardasz i też stanąć na podium.

Blisko podium jest też drużyna siatkarzy, w której większość stanowią studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji z Opola. W kadrze Polski, którą prowadzą byli reprezentanci kraju: Paweł Woicki i Daniel Pliński, na turniej w Neapolu znalazło się ośmiu studentów WSZiA. W czwartek już odbyły się ćwierćfinały. Polacy idą w turnieju jak burza. W fazie grupowej bez straty seta pokonali: Brazylię, Francję, Iran i Kanadę. W ćwierćfinale również zwyciężyli 3:0. Gładko pokonali Tajwan, w kolejnych setach do: 17, 18 i 9. Biało-czerwoni są faworytem do złota, ale przed nimi najpierw walka o to, by zakwalifikować się do finału. W półfinale ich rywalem będzie Rosja. W ćwierćfinale Rosjanie pokonali Japonię 3:1.

Na zdjęciu brązowa medalistka Uniwersjady – Klaudia Kardasz. Fot. Paweł Skraba/AZS.