Mamy w Opolu najlepsze siatkarskie drużyny studenckie w kraju

W Rzeszowie odbyły się turnieje finałowe akademickich mistrzostw Polski w siatkówce. Zdominowały je ekipy z naszego miasta. Rywalizację kobiet wygrał zespół Uniwersytetu Opolskiego, a mężczyzn – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. 

Marcin Sagan

Sukces jest tym większy, że rok temu obie nasze drużyny też zdobyły złote medale studenckich mistrzostw kraju. Teraz powtórzyły swoje osiągnięcie. Na Podkarpacie jechały w roli faworytów, ale kandydatów do miejsca na podium było więcej.

Żeński zespół Uniwersytetu składał się z zawodniczek, które w minionym sezonie z powodzeniem rywalizowały w I lidze. W niej zajęły wysokie 5. miejsce, a świetny występ w zmaganiach studenckich był podsumowaniem bardzo dobrych ostatnich miesięcy. Drużyna prowadzona przez doświadczonego włoskiego trenera – Nikoli Vettoriego trafiła w Rzeszowie do dość trudnej grupy. W niej pokonała PWSZ Krosno 2:0, AWF Katowice 2:1 oraz Politechnikę Rzeszowską 2:0. W ćwierćfinale opolanki łatwo pokonały Uniwersytet Adama Mickiewicza z Poznania 2:0 (18, 8). W półfinale też nie miały większych problemów z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika z Torunia. Zwyciężyły 2:0 (17, 18). Mecz finałowy był natomiast niezwykle dramatyczny. Na przeciw stanęła ekipa Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej z Jarosławia. To zespół, w którym główne role odgrywają zawodniczki, które niedawno wywalczyły awans do I ligi i w przyszłym sezonie grać będą przeciwko Uni Opole w niej. Dwa pierwsze sety (w finale grano już do trzech wygranych setów, a nie jak we wcześniejszych fazach do dwóch) należały do rywalek. Wygrały do 22 i 23. Nasze siatkarki potrafiły jednak odwrócić losy spotkania. Kolejne sety wygrały 25:23 i 25:15. O końcowym triumfie musiał decydować tie break. W rozgrywkach ligowych piąty set to była specjalność naszej drużyny. Nie inaczej było i w akademickich mistrzostwach. Opolanki wygrały 15:9 i mogły się cieszyć ze złota.

Oprócz sukcesu drużynowego, były także wyróżnienia indywidualne. Najlepszą zawodniczką mistrzostw została środkowa Uniwersytetu Opolskiego Joanna Pacak, a w najlepszej szóstce turnieju znalazły się ponadto dwie siatkarki naszej ekipy: Joanna Moczko i Weronika Sobiczewska.

W zmaganiach kobiet grała również drużyna Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. W grupie uległa AWF Warszawa 1:2 i późniejszemu wicemistrzowi z Jarosławia 0:2. Pokonanie 2:0 UHP Częstochowa pozwoliło rywalizować o miejsca 9-12. Zwycięstwo z Uniwersytetem Gdańskim 2:0 oznaczało, że w swoim ostatnim meczu nasze zawodniczki walczyły o 9. lokatę z AWF Katowice. Ten mecz zakończył się porażką 1:2, co dało 10. miejsce drużynie WSZiA.

Świetnie spisali się natomiast siatkarze z tej uczelni. WSZiA znana jest z tego, że na uczelni tej studiowało wielu świetnych polskich siatkarzy, z reprezentantami kraju włącznie. Teraz też tak jest. W składzie opolskiej drużyny nie brakowało gwiazd PlusLigi (m.in. z rewelacji sezonu – Warty Zawiercie grali Marcin Waliński i Mateusz Malinowski; z Resovii Rzeszów byli Marcin Komenda czy reprezentant kraju Bartłomiej Lemański) i do złotego medalu szła ona jak burza. W grupie siatkarze naszej uczelni pokonali  Politechnikę Gdańską 2:0, PWSZ Krosno 2:0 i AGH Kraków 2:1. W ćwierćfinale ich ofiarą padła Politechnika Łódzka (wygrana 2:1), a w półfinale po zwycięstwie 2:0 Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy. W spotkaniu decydującym o mistrzostwie po drugiej stronie siatki stanął zespół Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna. Po łatwo wygranym pierwszym secie do 14, w drugim górą byli przeciwnicy zwyciężając do 25. To rozdrażniło opolską ekipę, która kolejne dwie odsłony łatwo wygrała do 13 i 17, a cały mecz 3:1.

Składy opolskich drużyn, które grały na zawodach w Rzeszowie
Uniwersytet Opolski: Marta Ciesiulewicz, Aleksandra Cygan, Angelika Gajer, Oliwia Michalak, Joanna Moczko, Dominika Mras, Joanna Pacak, Weronika Sobiczewska, Dominika Witowska, Magdalena Woźniczka, Maria Woźniczka.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji (mężczyźni): Michał Filip, Norbert Huber, Marcin Komenda, Bartłomiej Lemański, Jędrzej Maćkowiak, Mariusz Magnuszewski, Mateusz Malinowski, Mateusz Masłowski, Aleksander Maziarz, Artur Pasiński, Paweł Pietraszko, Mateusz Rećko, Mikołaj Szewczyk, Marcin Waliński.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji (kobiety): Justyna Andrzejczak, Monika Bociek, Adrianna Budzoń, Kinga Drabek, Kinga Dybek, Aleksandra Gancarz, Agnieszka Gonerska, Alicja Grabka, Anna Korabiec, Julia Piotrowska, Paulina Szpak, Aleksandra Wańczyk.

Na zdjęciu głównym zespół akademickich mistrzyń Polski z Uniwersytetu Opolskiego. Fot. archiwum klubowe.