Miejsca w dziesiątce młodych łyżwiarzy na początek dużej imprezy w Sarajewie

W stolicy Bośni i Hercegowiny, mieście w którym w 35 lat temu odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, w niedzielę zaczęły się Zimowe Europejskie Igrzyska Młodzieży. W kadrze Polski znalazło się dwoje łyżwiarzy AZS-u Politechniki Opole ścigających się na krótkim torze: Mateusz Krzemiński i Magdalena Zych. Za nimi są pierwsze starty.

Zimowe Igrzyska Młodzieży przeznaczone są dla sportowców maksymalnie 17-letnich (rocznik 2002 i młodsi). W poniedziałek w Sarajewie w short tracku toczyła się rywalizacja na dystansie 1500 metrów, a także odbyła się pierwsza runda zmagań w sztafecie mieszanej na dystansie 3000 metrów. Z naszej dwójki lepszy wynik osiągnęła niespełna 15-letnia Magda. Zdołała ona awansować do siedmioosobowego finału. W nim zajęła ostatnią lokatę, ale i tak sam awans do grona najlepszych to duży sukces biorąc pod uwagę, że nasza zawodniczka jest o dwa lata młodsza niż większość zawodniczek. Dodatkowo najdłuższy dystans indywidualny nie jest jej ulubionym. Dużo lepiej czuje się na 1000, a zwłaszcza na 500 metrów.

W poniedziałkowej rywalizacji Zych spokojnie przechodziła kolejne rundy. W swoim biegu eliminacyjnym zajęła 2. miejsce, podobnie jak w półfinale. W rozgrywce o medale tempo było znacznie wolniejsze, zawodniczki się „szachowały”. Ostatecznie wygrała Włoszka Elisa Confortola przed Słowaczką Petrą Rusnakovą i Holenderką Michelle Velzeboer.

Krzemiński, który jest z rocznika 2002 stawiany jest w gronie faworytów do medali. Podobnie jak młodsza koleżanka też jednak woli startować na krótszych dystansach. W wyścigu eliminacyjnym wygrał, ale w swoim półfinale zajął 4. miejsce. Rywalizacja w nim była niezwykle zacięta, a różnice na mecie minimalne. Do zwycięzcy półfinału nasz zawodnik stracił zaledwie 0.25 sek., a do drugiego miejsca dającego także awans do finału tylko 0,16 sek. Na pocieszenie została mu walka w finale B. W nim okazał się najlepszy, co w końcowej klasyfikacji dało mu 8. lokatę.

Wśród dziewcząt druga z Polek – Hanna Sokołowska (Juvenia Białystok) zajęła 8. pozycję, a drugi z biało-czerwonych – Mateusz Mikołajuk (Juvenia Białystok) był 20 w gronie chłopców.

Czwórka: Zych, Krzemiński. Sokołowska, Mikołajuk startowała też w poniedziałek w pierwszej rundzie sztafety mieszanej na dystansie 3000 metrów. Polska drużyna w swoim biegu eliminacyjnym zajęła 2. miejsce za ekipą Węgier i pewnie awansowała do półfinału. Półfinały sztafet odbędą się we wtorek 12 lutego, podobnie jak rywalizacja na dystansie 500 metrów. Finał sztafet zaplanowano na piątek 15 lutego. Wtedy też odbędzie się walka na ostatnim z indywidualnych dystansów – 1000 metrów.

Na zdjęciu na pierwszym planie Magdalena Zych. Za nią trener klubowy Łukasz Fabjański, który w Sarajewie pełni też rolę szkoleniowca kadry Polski. Fot. archiwum prywatne.