Mieliśmy w Opolu po raz drugi zawody w triathlonie i powoli możemy być z nich dumni

Na liście startowej drugiej edycji zawodów było 506 osób. Ostatecznie na trasę ruszyło 477 uczestników w tym 73 kobiety. Impreza w pełni się udała.

Wydaje się, że zawody triathlonowe na stałe wejdą do kalendarza sportowych imprez w naszym mieście. Pierwsza edycja rok temu była udana, organizatorzy poszli za ciosem i druga edycja też taka była. Rywalizacja odbywała się na dwóch dystansach: 1/8 Ironman czyli 450 metrów pływania, 22 km jazdy na rowerze i 5 km biegu; a także na dwa razy dłuższym 1/4 Ironman: czyli 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10 km biegu.

Pierwsza część rywalizacji odbyła się w Odrze. W rzece przecinającej nasze miasto został wstrzymany na kilka godzin nurt i można było w niej pływać. Strefa zmian czyli miejsce, gdzie startujący wsiadali na rower, a potem go zostawiali ruszając do biegu znajdowała się przy Stawie Zamkowym na ul. Barlickiego. Meta była tuż obok przy Toropolu.

W rywalizacji na dłuższym dystansie 1/4 Ironman zwyciężył Michał Garnowski z Siemianowic z czasem 2.13,22. Drugi był Jakub Kulesza z Jeleniej Góry (czas 2.14,47), a trzeci Dawid Musiał z Krakowa (czas 2.15,15). W czołowej dziesiątce było dwóch zawodników z Opola. Piątą lokatę zajął Mieszko Antkowiak (2.16,14), a ósmy był Marcin Mroczek (2.17,52). Na tym dystansie na trasę ruszyły 253 osoby w tym 28 kobiet.

Na krótszym dystansie walczyły 224 osoby w tym 45 kobiet. Zwyciężył Kai Witzlack-Makarewicz z Czech (czas 1.08,07). Drugi finiszował Krzysztof Owczarek z Częstochowy (1.08,24), a trzeci Marcin Pacholak z Wrocławia (1.09.13). W czołowej piętnastce zmieściło się dwóch zawodników z Opola. Na 14. pozycji uplasował się Michał Birecki (1.16,52), a tuż za nim 15. finiszował o sekundę później Bartosz Słomczyński. Na 25. pozycji znalazła się Magdalena Giet z Dziergowic (czas 1.19,39), która tym samym triumfowała wśród kobiet. Na podium wśród kobiet znalazły się ponadto dwie zawodniczki z Opola. Na 37. miejscu w klasyfikacji ogólnej znalazła się Martyna Łopianiak (czas 1.22,27) i jej przypadła druga lokat wśród pań. Trzecia (67. w klasyfikacji łącznej) była natomiast Ewa Gaca (1.28,48).

Na zdjęciu pierwsza część rywalizacji – pływanie, które przeprowadzono w Odrze. Fot. Mariusz Matkowski.