Młodzi specjaliści od dżudo startowali w Warszawie i Poznaniu

W stolicy odbył się międzynarodowy turniej turniej Warsaw Judo Open. Wzięło w nim udział 16 reprezentantów AZS-u Opole.

Marcin Sagan

Ta ogromna międzynarodowa impreza w tym roku zgromadziła ponad 1600 uczestników z kilkunastu krajów. Rywalizacja odbywała się w trzech grupach wiekowych: młodzików (do lat 16), kadetów (do lat 18) i juniorów (do lat 21). Nasza ekipa zdobyła dwa brązowe medale. Ponadto dwie osoby zajęły 5. miejsce, a dwie 7. lokatę. Przy okazji udało się zebrać sporo doświadczeń i materiału do dalszej pracy.

Na najniższym stopniu podium stanęli: Emilia Gonsior (kategoria +70 kg wśród kadetów) oraz Adam Kućmierz (kategoria 100 kg wśród juniorów). Piąte miejsca wywalczyli: Wiktoria Dora (kat. 44 kg w gronie młodzików) i Hubert Pieczyński (kat. 60 kg w gronie juniorów). Na 7. pozycji rywalizację w swoich kategoriach wagowych ukończyli: Fabrycjusz Tarkowski w gronie młodzików i Mateusz Kozłowski wśród juniorów.

Z kolei w Poznaniu odbyły się międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików. To impreza rozgrywana w obrębie regionów. W naszym rywalizowali ze sobą zawodnicy z województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i opolskiego. To zawody dające punkty do Systemu Sportu Młodzieżowego. Innymi zaliczanymi do jego klasyfikacji są: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, mistrzostwa Polski juniorów oraz mistrzostwa Polski młodzieży. Punktacja służy Ministerstwu Sportu do porównania poziomu  poszczególnych klubów oraz województw i adekwatnego ich dofinansowania.

Oprócz reprezentantów AZS-u startowali na nich również przedstawiciele Mizuki Opole. Z tego pierwszego klubu wystąpiło dziewięć osób. Pięcioro z nich stanęło na najniższym stopniu podium zdobywając brązowe medale. Byli to: Anna Świtniewska (kat. 48 kg), Ewa Juszczak (kat. 52 kg), Andrzej Staniszewski (kat. 46), Bartosz Gruchalski (kat. 66 kg) i Szymon Banach (kat. 81 kg). Na 5. pozycji uplasowali się: Gracja Lubasiński (kat. 60 kg) i Fabrycjusz Tarkowski (kat. 60 kg). Ponadto startowali jeszcze: Karol Strzelczyk (kat. 60 kg) i Szymon Ziółkowski (kat. 73kg). Oni z kolei odpadli w eliminacjach.

Z Mizuki wystartowali: Julia Cebula i Filip Śnieżek. Julia miała zacięte i wyrównane walki, ale zakończyła zawody w eliminacjach z bilansem jednej wygranej i dwóch porażek. Jej kolega klubowy pojechał po doświadczenie. Pierwszy raz startował w zawodach tej rangi i zakończył zmagania w eliminacjach z bilansem dwóch porażek. Niestety na imprezę nie mógł pojechać Adam Hryniewicz, który miał szanse medalowe. Z powodu kontuzji musiał zrezygnować ze startu.

Na zdjęciu druga z prawej Emilia Gonsior z AZS-u, która na międzynarodowych zawodach w Warszawie stanęła na najniższym stopniu podium. Fot. archiwum klubowe.