Na morskich wodach załoga jachtu „Opole” spisała się na medal

Za nami Morskie Żeglarskie mistrzostwa Polski ORC załóg dwuosobowych. Świetnie zaprezentowała się w nim załoga jachtu „Opole”. Zajęła on w regatach 2. miejsce i stanęła na podium.

Marcin Sagan

Mistrzostwa na wodach Morza Bałtyckiego w okolicy Trójmiasta składały się z trzech wyścigów na różnych dystansach, z których najważniejszy był ostatni (długi) na dystansie około 240 mil morskich. W zawodach wystąpiło siedem załóg. Na jachcie „Opole” płynęli: Andrzej Kopytko (w 2017 roku wystartował w słynnych regatach OSTAR, jednak z powodu awarii jachtu wycofał się z wyścigu) wraz z Anną Majewską.

– Jak każdy chcemy wygrać i jesteśmy do tego dobrze przygotowani – mówił przed startem Andrzej Kopytko. – To w tym roku najważniejsza impreza załóg dwuosobowych, więc chcemy zaprezentować się jak najlepiej.

Załoga „Opola” spisała się bardzo dobrze. W pierwszym dniu zawodów odbył się wyścig krótki, który nasz duet wygrał. W drugim dniu w wyścigu średnim załoga „Opola” była druga za „Busy Lizzy”. Po pierwszym i drugim dniu para Andrzej Kopytko – Anna Majewska prowadziła. Kluczowy był jednak wyścig ostatni – długi na wspomnianym dystansie około 240 mil morskich. W nim punktacja była podwójna i on miał zadecydować o podziale medali.

Warto przy tym zaznaczyć, że w żeglarstwie „zdobywa się” punkty ujemne. Za zwycięstwo w danym wyścigu jest jeden punkt, za drugie miejsce dwa, itd… Po dwóch dniach załoga jachtu „Opole” miała więc trzy punkty, a będąca na drugim miejscu „Busy Lizzy” w składzie Jakub Marjański – Artur Burdziej miała cztery.

Ostatni wyścig był punktowany podwójnie. Wygrała para z jachtu „Barakam” (Michał Śliwa – Artur Skrzyszowski), drugi był „Busy Lizzy”, a trzeci „Opole”. Tym samym w końcowej klasyfikacji po zaciętej walce „Busy Lizzy” z ośmioma punktami był najlepszy, „Opole” z dziewięcioma zostało sklasyfikowane na drugiej pozycji, a trzeci „Barakam” miał dziesięć punktów.

Srebrny medal załogi z jachtu o jakże pięknej nazwie to duży sukces pana Andrzeja i pani Anny. Jacht „Opole” znakomicie zareklamował nasze miasto.

Na zdjęciu załoga jachtu „Opole”. Fot. Opole Sailing Team.