Najlepsza polska sztangistka będzie reprezentować opolski klub

Od 2019 roku zawodniczką Budowalnych Opole będzie Joanna Łochowska. Mająca 30 lat zawodniczka zdobywała tytuł mistrzyni Europy w kategorii do 53 kg na dwóch ostatnich mistrzostwach naszego kontynentu.

Marcin Sagan

Łochowska triumfowała na mistrzostwach Europy w chorwackim Splicie w 2017 roku i w tym roku w stolicy Rumunii – Bukareszcie. Ponadto była trzecia w 2016 roku w norweskim Forde w kategorii do 58 kg. Jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich sztangistek w historii, wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. Wiele razy startowała na mistrzostwach świata i Europy. Za sobą ma też start na igrzyskach olimpijskich. W 2012 roku w Londynie zajęła 13. lokatę w wadze do 53 kg. W 2017 roku na mistrzostwach świata w amerykańskim Anaheim zajęła bardzo wysoką 5. lokatę. W tym roku zaliczyła nieudany start na mistrzostwach świata w stolicy Turkmenistanu – Aszchabadzie. Już po zmianach kategorii wagowych w rywalizacji w podnoszeniu ciężarów wystartowała w wadze do 55 kg. Zajęła 19. miejsce. Pochodząca z Zielonej Góry zawodniczka przez całą swoją karierę reprezentowała klub UKS Zielona Góra. Teraz zdecydowała się na zmianę barw klubowych. Budowlani to najlepszy klub w Polsce, ale Opole to też ośrodek przygotowań olimpijskich w podnoszeniu ciężarów. U nas w mieście zawodniczka będzie miała bardzo dobre warunki do treningów.

– Joanna jest od kilku lat najlepszą polską zawodniczką, z bardzo dużymi szansami na wyjazd na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku i dobry tam występ – charakteryzuje trener i dyrektor Budowlanych Ryszard Szewczyk. – Jest więc duża szansa, że będziemy mieli swoją reprezentantkę na igrzyskach w Tokio w podnoszeniu ciężarów kobiet.

Przyjście Łochowskiej to też nadzieja na sukcesy międzynarodowe dla Budowlanych. W historii opolskiego klubu najlepsze osiągnięcia wśród kobiet notowała Magdalena Ufnal. Była ona brązową medalistką mistrzostw Europy w 2008 roku w wadze +75 kg, a ponadto zajmowała na mistrzostwach Europy: 4. miejsce (2007 rok), 5. miejsce (2005 rok) i 6. miejsce (2006 rok). Była ponadto w latach 2004-08 czterokrotną mistrzynią kraju.

Na zdjęciu Joanna Łochowska. Fot. archiwum prywatne zawodniczki.