Nasi łyżwiarze są na zgrupowaniu wysokogórskim

Licząca osiem osób wielobojowa kadra Polski w short tracku złożona z reprezentantów AZS-u Politechniki Opole do 17 września przebywać będzie na wysokogórskim obozie w tureckiej miejscowości Erzurum.
Marcin Sagan
Zgrupowanie wysokogórskie to element przygotowań do zbliżającego się sezonu. Erzurum zostało wybrane nieprzypadkowo. Leżące na wschodzie Turcji u podnóża Gór Pontyjskich i liczące ponad 350 tys. mieszkańców miasto, dysponuje świetną bazą treningową do sportów zimowych. W Erzurum odbyła się Zimowa Uniwersjada w 2011 roku, a rok później mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Nam Turcja kojarzy się głównie ze słońcem i pięknymi plażami, ale ten kraj to również góry. Dla przykładu Erzurum leży na wysokości 1950 metrów nad poziomem morza, a Zakopane to około 900 m n.p.m. Treningi na wysokości prawie 2000 metrów, gdzie powietrze jest rozrzedzone powinny mocno procentować w czasie sezonu. Dodatkowo trener opolskiego klubu Anna Łukanowa-Jakubowska od niedawna jest szkoleniowcem kadry narodowej Turcji i łączy obowiązki. Podczas zgrupowania w Turcji ma „na oku” zarówno swoich opolskich podopiecznych, jak i tych z Turcji.
Zresztą nasi specjaliści od jazdy szybkiej na lodzie nie mogą na nic narzekać. Baza treningowa w Erzurum jest znakomita. Mieszkają w doskonale wyposażonym hotelu, a na treningi są dowożeni. Ćwiczą nie tylko na lodowisku czy siłowni, ale też na szlakach górskich, na których mają obowiązkowe zajęcia biegowe. Wszystko przebiega zgodnie z planem i wypada wierzyć, że przyniesie to rezultaty w czasie sezonu.
Na zgrupowaniu w Turcji przebywają: nasza olimpijka z tegorocznych zimowych igrzysk z Pjongczang Magdalena Warakomska, a także dwie utalentowane juniorki Magdalena Wilga i Magdalena Zych. Męską część ekipy stanowią natomiast: Adam Filipowicz, Krystian Giszka, Sebastian Hydzik, Mateusz Krzemiński i Jan Bogdanowicz.
Co ciekawe prowadzona przez trener Łukanową-Jakubowską kadra Turcji przyjedzie też jesienią ćwiczyć do Opola. Trenować będzie na „Toropolu” i też innych obiektach w naszym mieście (m.in. na stadionie lekkoatletycznym).
Na zdjęciu opolskie zawodniczki podczas treningu biegowego w Górach Pontyjskich.