Nasi reprezentanci spisali się na medal

Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora z AZS-u Politechniki Opole stanęli na podium mistrzostw Europy w maratonie kajakowym, które odbyły się w chorwackiej miejscowości Metkovic. 

Pierwszy z medali – złoty wywalczył 21-letni Borgieł w konkurencji kanadyjek jedynek na dystansie 22,6 km w kategorii wiekowej do 23 lat. Drugie miejsce w tym wyścigu zajął kolega z kadry Polski – Patryk Gluza, a za nim na trzeciej pozycji na mecie zameldował się Portugalczyk Sergio Maciel. Świetna współpraca na dystansie przełożyła się na sukces Polaków. W trakcie trzeciego z sześciu okrążeń przypuścili atak i uciekli rywalom. Borgiełowi przepłynięcie dystansu zajęło godzinę 46 minut i 48 sekund.

Drugi z medali, srebrny Borgieł wywalczył w kanadyjkowej dwójce z Zuchorą na dystansie 26,2 km. Zwyciężyli Hiszpanie Diego Romero – Oscar Grana z czasem godzina 55 minut i 33 sekundy. Duet z AZS-u Politechniki Opole stracił do nich 15 sekund. Dwadzieścia sekund za naszymi reprezentantami finiszowali Węgrzy Daniel Laczo i Gergely Nagy.

– Jestem naprawdę szczęśliwy – przyznał Borgieł. – Na jednych mistrzostwach Europy udało mi się zdobyć aż dwa medale, w tym złoto. Cały rok ciężko trenowaliśmy z Mateuszem by móc walczyć z najlepszymi i jak widać skutecznie.

– Cóż, nie pierwszy raz startowałem na mistrzostwach Europy w maratonie, a mimo to wyścig na dwójkach nie należał do łatwych – dodawał Zuchora. – Choćby, dlatego że wiele z osad, które w nim startowały pływa ze sobą od lat i ma ogromne doświadczenie, co widać choćby po Hiszpanach, którzy zwyciężyli. W takich wyścigach nie tylko wygrywa się bardzo dobrą wydolnością, ale i odpowiednią taktyką, dlatego to srebro tak cieszy. Udało nam się przebić do światowej czołówki i zamierzamy w niej pozostać.

Na zdjęciu nasi medaliści: Mateusz Zuchora (z lewej) i Mateusz Borgieł.