Nastoletni sztangista Budowlanych drugi w Europie!

Konrad Łazuga (Budowlani Opole) zanotował życiowy sukces. Na mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów, które odbywają się we włoskim Mediolanie, zajął 2. miejsce w wadze do 62 kg w kategorii do lat 15.

Marcin Sagan

Pochodzący z Terespola zawodnik, to kolejny młody talent „wyłowiony” przez szkoleniowców naszego klubu, z którym można wiązać nadzieje na przyszłość. W Mediolanie zaprezentował się ze znakomitej strony. Swój rekord życiowy w dwuboju poprawił aż o 13 kg. Uzyskał wynik 210 kg (96+114). Ustąpił pola tylko Muradowi Alijewowi z Azerbejdżanu, który zaliczył 218 kg (100+118).

Nasz zawodnik zarówno w rwaniu, jak i podrzucie zajmował trzecie lokaty zdobywając tym samym także dwa „małe” brązowe medale. W pierwszym boju czyli rwaniu zaliczył najpierw 92 kg, w drugiej próbie spalił 96 kg, ale w trzeciej się poprawił i podniósł ten ciężar. Wyprzedzali go tylko Alijew oraz Turek Furkan Aydin (97 kg). W podrzucie trwała natomiast bardzo emocjonująca walka. Łazuga najpierw podniósł 110 kg, co już zapewniło mu co najmniej brązowy medal w dwuboju. W drugiej próbie zaliczył 114 kg, a jako że Turek Aydin miał trzy nieudane próby, to jasne się stało, że będzie co najmniej srebro w dwuboju. Mógł więc przypuścić atak na złoto. Żeby je zdobyć musiałby podnieść 123 kg, bo Alijew dźwigał znakomicie. To był już jednak za duży ciężar dla zawodnika Budowlanych. I tak jednak należą mu się ogromne brawa. Pobicie aż o 13 kg rekordu życiowego w dwuboju to wynik niesamowity. Gratulacje oczywiście należą się także trenerom Budowlanych na czele z głównym szkoleniowcem klubu Ryszardem Szewczykiem.

W Mediolanie odbywają się nie tylko mistrzostwa naszego kontynentu do lat 15, ale również do 17. W tej starszej kategorii wiekowej mamy dwóch przedstawicieli Budowlanych. Jeden z nich – Kacper Urban już ma start za sobą. W kategorii do 56 kg zajął on 12. miejsce z rezultatem 221 kg (100+121). Na mistrzostwach wystąpi jeszcze Dominik Kmita. Wystartuje on w czwartek w wadze do 77 kg. Biorąc pod uwagę zgłoszonych zawodników w jego kategorii, realnie oceniając stać go na 5-6. miejsce.

Na zdjęciu podium w podrzucie wśród 15-latków w wadze do 62 kg. Z prawej Konrad Łazuga, który wywalczył dwa brązowe medale: za rwanie i podrzut, a w najważniejszym dwuboju zajął 2. miejsce.