Nasz koszykarski beniaminek I ligi zaczyna sparingi, a z klubu odchodzi rozgrywający

W sobotę 24 sierpnia zawodnicy AZS-u Politechniki Opole zagrają pierwszy mecz kontrolny w ramach przygotowań do sezonu. Rywal jest bardzo trudny. Jest nim GTK Gliwice.

Marcin Sagan

Spotkanie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Zespół GTK występuje bowiem w krajowej ekstraklasie. W minionym sezonie w krajowej elicie zajął 12. miejsce. Opolski klub ściśle współpracuje z tym gliwickim. Efektem tego są wypożyczenia z GTK dwóch zawodników: Mateusza Szlachetki i Daniela Dawdy. Obaj grali w naszej ekipie już w poprzednich rozgrywkach. Efektem współpracy jest także sobotni sparing. W hali Politechniki przy ul. Prószkowskiej rozpocznie się on o godz. 12.00.

Opolanie przygotowania do sezonu zaczęli 12 sierpnia i trenować będą tylko na własnych obiektach. Jest już niemal gotowy cały plan meczów kontrolnych. Kolejnym rywalem będzie WKK Wrocław. Z tym I-ligowcem opolanie zagrają dwa razy. W środę 27 sierpnia we Wrocławiu, a w sobotę 31 sierpnia (godz. 12.30) u siebie. W weekend 7/8 września najprawdopodobniej opolanie zagrają dwumecz na wyjeździe. Przeciwnikiem będzie II-ligowy AZS Katowice lub Nysa Kłodzko, która tak jak nasz AZS jest beniaminkiem I ligi. Tydzień później w piątek i sobotę (13 i 14 września) w Opolu odbędzie się turniej towarzyski z udziałem czterech I-ligowców. Oprócz naszej ekipy zagrają w nim jeszcze: Pogoń Prudnik, GKS Tychy oraz Górnik Wałbrzych. W kolejny weekend opolanie zagrają na turnieju towarzyskim w Prudniku i tam będą mieli ostatnie sprawdziany przed historycznym pierwszym sezonem w I lidze.

Rozgrywki I ligi rozpoczną się 28 września. Nie wiadomo jednak czy wystąpi w nich 14 czy 15 drużyn. Wszystko z powodu tego, że niepewny jest los Polfarmeksu Kutno. Temu klubowi została zawieszona licencja na grę w I lidze, ale jego działacze się odwołali i czekają na werdykt. Ma on być podjęty do końca sierpnia. Tymczasem przygotowano dwa warianty terminarza: jeden z udziałem 14 zespołów, a drugi z 15 zespołami. Kiedy stanie się jasne ile będzie ekip, to przedstawimy ostateczny plan gier. Niezależnie od tego, ile będzie drużyn, to opolanie zaczną sezon we własnej hali. Jeśli będzie 14 drużyn, to przeciwnikiem będzie Sokół Łańcut. W przypadku, gdy występować będzie 15 drużyn, to na inaugurację sezonu na mecz derbowy przyjedzie Pogoń Prudnik.

Tymczasem po ofensywie transferowej opolskiego klubu, o której pisaliśmy już wcześniej, mamy gorszą wiadomość. Z drużyną rozstaje się bowiem dotychczasowy podstawowy rozgrywający – Krzysztof Chmielarz. Powody są takie same jak w przypadku Łukasza Wojciechowskiego, który już wcześniej podjął decyzję o rozstaniu z naszym zespołem. Obaj są z Ostrowa. Tam mają pracę i nie są w stanie połączyć jej z regularnymi treningami w Opolu.

– Obu zawodników strasznie nam szkoda, ale trzeba zrozumieć ich decyzje – mówi menadżer opolskiego zespołu Dariusz Nawarecki. – Dziękujemy im bardzo za występy w naszym klubie. Obaj mieli ogromny udział w awansie do I ligi.

Oprócz tej dwójki w zespole nie będzie też Piotra Sudy, Damiana Orębskiego oraz Przemysława Majki. Oni w odróżnieniu do Chmielarza i Wojciechowskiego nie byli podstawowymi zawodnikami.

Jeśli chodzi o skład naszego zespołu, to wspominaliśmy o przyjściu pięciu nowych graczy. Trzech z nich to niezwykle doświadczeni zawodnicy, mający za sobą nawet grę w ekstraklasie. To: 34-letni skrzydłowy Przemysław Szymański (w przeszłości grał już w opolskim zespole przez dwa lata), dwa lata młodszy rozgrywający Tomasz Ochońko oraz 31-letni skrzydłowy Adam Kaczmarczyk. W minionym sezonie Ochońko oraz Kaczmarzyk grali w I-ligowej Polonii Leszno, a dwa lata temu ze Stalą Ostrów zdobywali brązowy medal mistrzostw Polski ze Stalą Ostrów.

Oprócz nich zakontraktowanych zostało dwóch młodych graczy. Będziemy mieli rodzeństwo w drużynie. Do dobrze znanego kibicom Wojciecha Leszczyńskiego dołączył jego młodszy brat – Maciej. Mający 20 lat zawodnik w poprzednim sezonie był w kadrze czołowego polskiego zespołu – Arki Gdynia. W krajowej elicie i europejskich pucharach zaliczył pojedyncze mecze, natomiast świetnie spisywał się w II-ligowych rezerwach Arki. Może on grać na pozycji rozgrywającego i rzucającego obrońcy. Do zespołu doszedł także mający aż 211 cm wzrostu Mikołaj Barszcz. Mający 21 lat zawodnik gra na pozycji centra, a przychodzi z II-ligowego Maximusa Kąty Wrocławskie.

Być może pojawi się w składzie jeszcze jeden, a może nawet dwóch młodych zawodników.

Na zdjęciu w białym stroju Mateusz Szlachetka, który w pierwszym przed sezonem sparingu zagra przeciwko klubowi, z którego jest wypożyczony do AZS-u Politechniki.