Nasz sprinter zajął 12. miejsce na świecie

W niemieckim Inzell odbyły się mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim. Wystąpił na nich zawodnik AZS-u Politechniki Opole Artur Waś. Startował on na swoim koronnym dystansie 500 metrów i zajął 12. lokatę.

W tym sezonie, pierwszym w barwach opolskiego klubu, 32-letni Waś nie należy do ścisłej światowej czołówki jak to było kilka lat temu. W zawodach Pucharu Świata zwykle zajmował miejsca w drugiej dziesiątce. Występ w Inzell potwierdził tę tendencję, aczkolwiek 12. lokata to przyzwoity wynik. Był on najlepszy z grona trzech Polaków. Artur Nogal zajął 15. pozycję, a Piotr Michalski był 18. Zwyciężył Rosjanin Rusłan Muraszow (czas 34,225 sek.) przed Norwegiem Havardem Lorentzenem (34,356 sek.) i swoim rodakiem Wiktorem Musztakowem (34,432 sek.). Waś miał czas 34,728 sek. Reprezentantom Polski nie udało się stanąć na podium w zawodach w Inzell.

Z kolei we włoskim Turynie odbyły się ostatnie w tym roku zawody Pucharu Świata w short tracku. W rywalizacji na krótkim torze wystąpił 16-letni zawodnik AZS-u Politechniki – Mateusz Krzemiński. Ten sezon bardzo młody łyżwiarz poświęca na zdobywanie doświadczeń. We wcześniejszych swoich startach spisywał się bardzo dobrze zajmując miejsca w połowie stawki startujących. W Turynie był pod jej koniec. Na dystansie 500 metrów był 51. w gronie 55 startujących, a na 1000 metrów zajął 52. lokatę wśród 56 uczestników. Z dobrej strony pokazała się natomiast polska sztafeta na dystansie 5000 metrów w składzie: Krzemiński, Paweł Adamski, Łukasz Kuczyński, Szymon Wilczyk. Zajęła ona 10. miejsce na 18 startujących drużyn. Indywidualnie Krzemiński nieco się „oszczędzał”, a ma to związek z tym, że prosto z Turynu udał się do stolicy Bośni i Hercegowiny – Sarajewa. Tam w niedzielę rozpoczęły się Europejskie Zimowe Igrzyska Młodzieży dla zawodników do 17 lat. Urodzony w 2002 opolanin jest poważnym kandydatem do miejsca na podium. W Sarajewie wystąpi również jego o dwa lata młodsza koleżanka klubowa – Magdalena Zych i ona również nie jest bez szans na wysokie lokaty.

Wracając do imprezy w Turynie, to na tych zawodach życiowy sukces przypieczętowała reprezentantka Polski Natalia Maliszewska. Zawodniczka Juvenii Białystok w dwóch wyścigach na 500 metrów zajęła odpowiednio 2. i 10. miejsce, co pozwoliło jej triumfować w klasyfikacji generalnej na tym dystansie.

Na zdjęciu Artur Waś, 12. zawodnik mistrzostw świata na 500 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Fot. Mariusz Matkowski.