Młodzież startowała w zawodach dżudo w Sochaczewie

W tym leżącym w województwie mazowieckim mieście odbyły się zawody z cyklu Pucharu Polski juniorów. W zawodach wystąpiło ośmioro reprezentantów opolskich klubów.

Marcin Sagan

To były pierwsze ogólnopolskie zawody po przerwie letniej w jakich brali udział przedstawiciele naszych klubów. Pod nieobecność reprezentantów Polski, którzy przebywali na mistrzostwach Europy w fińskim mieście Vantaa (był tam również zawodnik AZS-u Opole Jakub Pankowski), stawka była nieco słabsza. Wystartowało też sporo przedstawicieli młodszej kategorii wiekowej – kadetów.

W zawodach wystąpiła piątka z AZS-u Opole. Bilans to trzy miejsca na podium. Trener Bartosz Dobranowski, który był w Sochaczewie z reprezentantami AZS-u mógł być umiarkowanie zadowolony. Bardzo dobrze spisała się kadetka – Emilia Gonsior. Startująca w nowej dla siebie kategorii do 78 kg dżudoczka stoczyła cztery walki, z których trzy wygrała przed czasem. W jej kategorii wystąpiło tylko pięć zawodniczek i rywalizowano systemem „każdy z każdym”. Trzy zwycięstwa dały naszej zawodniczce 2. miejsce. Przegrała ona tylko z Maria Łętkowską (UKS Krosno), która z bilansem czterech zwycięstw okazała się najlepsza.

W wyższej niż zwykle kategorii wagowej do 81 kg wystartował Mateusz Kozłowski. W gronie 13 zawodników zajął 2. miejsce. Stoczył trzy wygrane walki, a w czwartej – finałowej musiał uznać wyższość Michała Karkotki (Gwardia Olsztyn).

Na trzecim stopniu podium w kategorii do 60 kg zakończył zawody Hubert Pieczyński. Po zwycięstwie w pierwszej walce, w drugiej przegrał. Została mu więc walka w repasażach. W nich zaliczył trzy zwycięstwa, co ostatecznie dało mu 3. miejsce. Obok niego na najniższym stopniu podium stanął Paweł Tylek. Zawodnik Wisły Kraków, od października będzie studiował w Opolu i kontynuował treningi w AZS-ie.

Na 9. pozycji zakończyli zawody Jan Jesionek w kategorii do 66 kg (było w niej 21 zawodników) oraz Adam Bunkiewicz w wadze do 73 kg (startowało w niej 27 dżudoków). Pierwszy z nich miał pecha w losowaniu. W pierwszej walce trafił na późniejszego triumfatora – Piotra Zendera (Juvenia Wrocław) i przegrał. W repasażach najpierw wygrał pierwszą walkę, ale drugi pojedynek przegrał. Przeciwnikiem był Szymon Szymański (Yuko Józefów), który zajął ostatecznie trzecie miejsce. Nasz zawodnik trafiał więc na mocnych rywali. Bunkiewicz też nie mógł być zadowolony z losowania. Pierwszą walkę wygrał, ale w drugiej trafił na Aleksandra Raczka (Juvenia Wrocław) i przegrał, a Raczek potem stanął na najwyższym stopniu podium. Z kolei w repasażach trafił na zawodnika z ukraińskiej Winnicy – Pavlo Mołczanowa i przegrał z nim.

W Sochaczewie startowała też trójka z Gwardii Opole, ale nie może być zadowolona ze swojego występu. Nie udało im się bowiem wygrać żadnej walki. Agnieszka Brachman w kategorii do 57 kg doznała porażki zarówno w pierwszej walce eliminacyjnej, jak i w pierwszej repasażowej i w gronie 10 zawodniczek została sklasyfikowana na 7. miejscu. W wadze do 55 kg startował Michał Dawid. W tej kategorii było tylko siedmioro zawodników. Najpierw walczono w grupach. Gwardzista doznał kompletu trzech porażek i zajął ostatnią 7. pozycję. Z kolei Grzegorz Matkowski (kat. 66 kg) przegrał swój pierwszy pojedynek i odpadł z dalszej rywalizacji.

Na zdjęciu zawodniczka AZS-u Opole Emilia Gonsior. Fot. archiwum klubowe.