Odra wygrała w meczu kontrolnym z GKS-em Katowice

W swoim piątym sparingu w zimowym okresie przygotowawczym niebiesko-czerwoni zmierzyli się w Centrum Sportu z innym I-ligowcem – GKS-em Katowice. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2-1 dla naszej drużyny

Mariusz Matkowski

W piątkowe przedpołudnie Odra według pierwotnego planu przygotowań nasza drużyna miała się spotkać jeszcze z III-ligową Polonią Środa Wielkopolska. Spotkanie to jednak kilkanaście dni temu odwołano i doszło tylko do meczu z katowiczanami. Jesienią w zmaganiach ligowych w meczu na wyjeździe Odra zremisowała z „GieKSą” 2-2. Do rewanżu dojdzie w Opolu 29 marca. GKS zimową przerwę spędza na przedostatnim 17. miejscu w I lidze i żeby wiosną nie drżeć o utrzymanie dokonał kilku znaczących transferów. Jednym z nowych zawodników jest Czech Jakub Habusta, które przez minione półtora roku był podstawowym zawodnikiem Odry, a kilka tygodni temu został przez opolski klub sprzedany do katowickiego klubu. W sparingu zagrał on w pierwszym składzie.

W meczu sparingowym z GKS-em Katowice skuteczniejsi o jednego gola okazali się podopieczni trenera Mariusza Rumaka. Na początku meczu lekką przewagę mieli goście jednak pierwszą bramkę zdobyła Odra. W 20. min po celnym podaniu Mateusza Czyżyckiego piłkę w siatce strzałem pod poprzeczkę umieścił Szymon Skrzypczak. Goście rzucili się do odrabiania strat. W 38. min piłkarze z Katowic doprowadzili do remisu po celnym strzale Bartosza Śpiączki. Kolejne dwie akcje gości mogły zakończyć się bramkami, jednak wynik się nie zmienił. Wynik 1-1 był do 89. min, choć w 68. min gospodarzy przed utratą gola ustrzegła poprzeczka po strzale Arkadiusza Woźniaka. Nieustępliwość niebiesko-czerwonych opłaciła się i w przedostatniej akcji meczu Odra stworzyła sobie dobrą sytuację w polu karnym rywali. Wynik końcowy sparingu ustalił Dawid Błanik trafiając w słupek, a futbolówka odbijając się od niego wpadła do bramki gości.

W naszym zespole po przerwie grał niespełna 23-letni Marcin Urynowicz. Jest on blisko wzmocnienia Odry. To napastnik, który jako junior uznawany był za wielki talent. Strzelał gole na zawołanie. W karierze seniorskiej cały czas reprezentował barwy Górnika Zabrze. Nigdy się jednak w nim na stałe nie przebił do podstawowej jedenastki. Łącznie w trzech sezonach w ekstraklasie zagrał 32 mecze i zdobył cztery gole. W tym sezonie zagrał w ośmiu meczach w ekstraklasie, w tym w czterech w podstawowym składzie i zdobył jedna bramkę. W rezerwowej drużynie Górnika w III lidze zagrał w dziewięciu meczach i strzelił osiem goli.

To był piąty sparing Odry zimą. We wcześniejszych przegrała 1-2 z ekstraklasowym Śląskiem, a także pokonała 2-0 I-ligowy GKS Tychy, 1-0 II-ligowy ROW Rybnik i 3-0 III-ligową Ślęzę Wrocław. Kolejne trzy mecze Odra zagra na zgrupowaniu w Turcji, na którym nasi piłkarze będą przebywać od 12 do 21 lutego. Rywalami będą zespoły ze Wschodu. W czwartek 14 lutego przeciwnikiem będzie Wołyń Łuck. Występuje on na zapleczu ukraińskiej ekstraklasy i po rundzie jesiennej zajmuje w niej 5. pozycję. Drugim przeciwnikiem (w niedzielę 17 lutego) będzie mistrz Turkmenistanu z 2002 roku Szagadam Turkmenbaszy, który w ostatnim sezonie w lidze Turkmenistanu zajął 4. lokatę. Ostatnim przeciwnikiem będzie natomiast białoruski FK Słuck (środa 20.02). Zespół ten 2018 rok zakończył na 8. miejscu w białoruskiej ekstraklasie (w tym kraju gra się systemem wiosna-jesień).

Odra Opole – GKS Katowice 2-1 (1-1)
Bramki: 1-0 Skrzypczak – 20., 1-1 Śpiączka – 38., 2-1 Błanik – 89.
Odra: Krysiak – Brusiło, Baranowski, Szota, Winiarczyk – Mikinic, Czyżycki, Niziołek, Janusb – Skrzypczak, Martin. (II połowa) Szromnik – Brusiło (77. Mikinic), Baranowski (84. Kowalski), Żemło, Dudu Paraiba – Błanik, Trojak, Bonecki, Moder, Janus (77. Mikinic) – Urynowicz. Trener Mariusz Rumak.
GKS: Pawełek – Lisowski, Jędrych, Dejmek, Wawrzyniak – Bronisławski, Habusta, Poczobut, Puchacz – Anon, Śpiączka. (II połowa): Frankowski – Frańczak, Grychtolik, Jędrych, Mączyński – Tabiś, Rzonca, Piesio, Woźniak, Błąd – Rumin. Trener Dariusz Dudek.

Na zdjęciu w niebieskim stroju Marcin Urynowicz, który ma trafić z Górnika Zabrze do Odry. Fot. Mariusz Matkowski.