Odra zaczęła przygotowania do rundy wiosennej. Są bardzo dobre wiadomości

Kibice niebiesko-czerwonych mogą być zadowoleni, bo do treningów z zespołem wrócił Rafał Niziołek. Jak się okazuje to wcale nie musi być jedyna miła informacja.

Marcin Sagan

Niziołek w dwóch poprzednich sezonach był liderem środka pola w zespole Odry. Latem przed rozpoczęciem obecnych rozgrywek doznał jednak groźnej kontuzji kolana. Konieczna była operacja, a po niej długa rehabilitacja. Rundę jesienną 30-letni „Nizioł” miał straconą. Jego brak na pewno nie pozostał bez wpływu na to, że jesienią Odra długo była na samym dole tabeli. Na szczęście w ostatnich czterech meczach minionego roku udało się zdobyć 10 punktów i znacząco poprawić sytuację.

Teraz Niziołek już trenuje wspólnie z zespołem. Jeszcze nie może w pełni wykonywać wszystkich ćwiczeń. Wkrótce powinien jednak trenować już na normalnych obrotach. Przy takim groźnym urazie jaki miał lepiej jest wrócić do pełnych obciążeń miesiąc za późno niż dzień za wcześnie. Wiosną powinien być do dyspozycji nowego trenera Odry – Dietmara Brehmera.

Okazuje się, że możemy być świadkami kolejnego powrotu. Jest szansa, że po roku przerwy w drużynie będzie dobrze znany kibicom bramkarz – Tobiasz Weinzettel. Mający 23 lata „Tobi” miał wielki udział w awansie Odry najpierw do II, a potem do I ligi. Rok temu ówczesny trener Mariusz Rumak nie widział dla niego miejsca w zespole i Weinzettel rozwiązał kontrakt. Przez pół był rezerwowym w ekstraklasowej Wiśle Kraków, a minione pół roku spędził w zespole niemieckiej V ligi – FC Bocholt. Powrót mocno związanego emocjonalnie z naszym klubem golkipera to byłaby na pewno dobra wiadomość. Znów, jak w sezonie 2017/18, stworzyłby duet bramkarzy z Mateuszem Kuchtą. Odra musi szukać bramkarza, bo poważne urazy leczą Artur Krysiak i Kapcer Rosa. Kuchtę awaryjnie ściągnięto na koniec ubiegłorocznych zmagań, a teraz jest szansa na przyjście Weinzettela.

Sprawa jego zakontraktowania ma się rozstrzygnąć w najbliższych dniach. Z Odrą miał trenować inny bramkarz – 22-letni Kacper Majchrowski z III-ligowego klubu ze Starowic, ale rozchorował się i jeśli do naszego klubu wróci Weinzettel, to angażu dla Majchrowskiego nie będzie.

Ćwiczą natomiast zgodnie z zapowiedziami: 23-letni środkowy obrońca lub defensywny pomocnik – Konrad Kostrzycki i 19-letni napastnik Denis Smolarek. Obaj ostatnio grali w III-ligowym Ruchu Zdzieszowice. Kostrzycki w ostatnich latach był podstawowym graczem Ruchu, a niezwykle udaną miał rundę jesienną. Smolarek jest natomiast graczem Odry, który był wypożyczony na pierwszą część obecnych rozgrywek do Ruchu. Teraz obu trener Brehmer przyjrzy się przez kilkanaście dni (do 17 stycznia) i podejmie decyzję, czy warto ich już teraz wziąć do kadry.

Z drużyną seniorów ćwiczą juniorzy opolskiego klubu. Bramkarz Kacper Kołotyło, pomocnik Maciej Wróbel i napastnik Michał Sparwasser byli już jesienią w kadrze I-ligowca. Teraz o wejście do niej walczą: pomocnicy Kacper Pudlik (rocznik 2001), Michał Ogórek (2002), Natanael Wnuk (2002), Michał Surzyn (2003) i Kapcer Kaczka (2003).

Z kolei na testach jest 18-letni pomocnik ROW-u Rybnik – Konrad Warmiński. Jesienią w barwach III-ligowca z Rybnika zagrał w 10 meczach i zdobył jednego gola.

W zajęciach biorą udział dwaj gracze, którzy dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu: obrońca Adam Mesjasz i hiszpański pomocnik German Ruiz. Działacze Odry chcą, by oni odeszli, ale obaj mają nadal ważne kontrakty.

W środowym treningu, który był pierwszym w ramach przygotowań do rundy wiosennej na boisku (w poniedziałek i wtorek piłkarze mieli testy wydonościowe na Politechnice Opolskiej oraz zajęcia na siłowni) nie brali udziału dwaj napastnicy: Arkadiusz Piech i Szymon Skrzypczak. Obaj mają drobne urazy i wkrótce powinni dołączyć do kolegów.

Jak na razie pewne jest tylko odejście napastnika Huberta Sobola. Był on wypożyczony z Lecha Poznań i klub ze stolicy Wielkopolski skorzystał z prawa skrócenia wypożyczenia. Takie prawo miały też inne ekstraklasowe kluby: Raków Częstochowa (z niego wypożyczony jest młodzieżowy skrzydłowy Franciszek Wróblewski) i Jagiellonia Białystok (z niej do Odry wypożyczony jest słowacki pomocnik Martin Adamec). Wiadomo, że Wróblewski zostanie na wiosnę w Opolu, a w sprawie Adamca Jagiellonia się jeszcze nie określiła.

Pierwszy sparing Odra zagra z III-ligowym Ruchem Zdzieszowice w piątek 17 stycznia o godz. 18.00 na boisku w Centrum Sportu przy ul. Północnej. Dwa dni później niebiesko-czerwoni pojadą na tygodniowe zgrupowanie do Grodziska Wielkopolskiego.

Na zdjęciu Rafał Niziołek, który po poważnej kontuzji kolana jaką odniósł niespełna pół roku temu, powrócił do treningów z resztą zespołu. Fot. Mariusz Matkowski. 

Galeria zdjęć z pierwszego w tym roku treningu Odry na boisku. Fot. Mariusz Matkowski.
http://www.facebook.com/pg/sportoweopole/photos/?tab=album&album_id=2584823154969264&__xts__%5B0%5D=68.ARDRqFcYHlBKJwlGDJvgsNfwI_gdt5wvS9EUGiq-n_8xWWuoTScPrCwVZKRoNnM–RmeNHipcQxhCG4vGyRRqceixZI3ksQBQCg5NCx2lqbW5JtqYB_qtrne_RWaXRiUzKDTq1sgXYCVK1mKJ1ahFVAB9_UIKs4x22lVzuH0uS27VjKXuXV3kwIQkeE3hynqaixc9HwsxH6ix6W8QJH3E3nG32bzbAyovH5hhElMQKfrGMTANm86_Ov6Er3A4Y7bzQH-2QZNEAJG3gECq4IBG5vSqjVmbJ9uJw5cGjBo5lEkrJem3OASmjPPNJBatqEhlPCSgv2G5IcCB6BY_Qn2NSCiMEripg4ngPnmjwadGgsFjIXsHJOyGCZshMrUzZjmmD-3t4WpDJCE68g7G1lcd1mox4qEEsfp2tTJAmxC7xqqTwWr20kSfKB5zGl52q_jYvMpk1s5W1RAGuHeEv1O&__tn__=-UC-R