Odra zamiast w weekend zagrać z Sandecją zagra z Legią

Niezwykle atrakcyjny sparing zagrają piłkarze opolskiego I-ligowca. W najbliższą sobotę w stolicy spotkają się z Legią czyli drużyną, która w trzech ostatnich sezonach zdobywała mistrzostwo Polski.

Marcin Sagan

Według terminarza w najbliższy weekend Odra miała rozegrać mecz 19. kolejki z Sandecją Nowy Sącz na wyjeździe. Ze względu na powołania dwóch zawodników naszego klubu: Jakuba Modera i Serafina Szoty do reprezentacji Polski do lat 20 na towarzyskie mecze z Portugalią i Ukrainą mecz opolan w Nowym Sączu został przełożony na środę 28 listopada.

Zamiast meczu ligowego niebiesko-czerwoni będą mieli poważny sprawdzian towarzyski. W sobotę zagrają w Warszawie na stadionie przy ul. Łazienkowskiej z mistrzem Polski. W terminach reprezentacyjnych ekstraklasa ma wolne, więc zespoły z najwyższej klasy rozgrywkowej planują sparingi. Tak się stało, że ekipa ze stolicy zmierzy się teraz z Odrą. Oczywiście Legia nie będzie w pełnym składzie, bo ośmiu jej zawodników zostało powołanych do różnych reprezentacji. W kadrze stołecznej drużyny, która aktualnie zajmuje 3. miejsce w tabeli ekstraklasy ze stratą po 15 kolejkach pięciu punktów do Lechii Gdańsk i dwóch do Jagiellonii Białystok nie brakuje jednak klasowych graczy, którzy nie dostali powołań.

W tym sezonie w terminie reprezentacyjnym będzie to już trzeci sparing Odry z rywalem z ekstraklasy. We wrześniu przegrała z Lechem Poznań 1-4, w październiku zremisowała 1-1 z Miedzią Legnica, a teraz zmierzy się najlepszą drużyną ostatnich lat w Polsce.

Co ciekawe to właśnie z Legią zespół Odry zagrał ostatni swój mecz w ekstraklasie 14 czerwca 1981 roku. Wówczas w Warszawie było 1-1. Cztery dni później w Opolu doszło do pamiętnego meczu w półfinale Pucharu Polski. Legia wygrała 2-0, a na trybunach trwały poważne zamieszki. Były one w dużej mierze spowodowane niezwykle brutalnym faulem zawodnika Legii Edwarda Załężnego na obrońcy opolskiej drużyny Andrzeju Marcolu. Legionista złamał piłkarzowi Odry nogę. Milicja miała wówczas pełne ręce pracy. To były ostatnie oficjalne spotkania Odry z Legią. Sparing takim nie jest, ale w końcu dojdzie do starcia ze stołecznym klubem. Zimą 2000 roku doszło do meczu towarzyskiego Odry z rezerwami Legii. Łącznie w krajowej elicie oba zespoły spotkały się ze sobą 42 razy (13 zwycięstw Legii, 17 remisów i 12 wygranych opolan). W Pucharze Polski doszło do pięciu konfrontacji. Cztery razy górą byli warszawianie, a raz opolanie.

Zdjęcie: Piłkarze Odry (niebieskie koszulki) będą mieli okazję spotkać się w sobotę z mistrzami Polski. Fot. Andrzej Klimek.