Opolanin zdobył Koronę Gór Polskich w rekordowym czasie!

Pochodzący z Opola Andrzej Kowalik wraz z Arturem Piechą zdobyli 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce w rekordowym czasie.

Piotr Jankowski

Mężczyznom udało się tego dokonać w 73 godziny i 23 minuty, bijąc tym samym dotychczasowy rekord o ponad dwie i pół godziny. Aby wejść na szczyty gór, musieli przebiec 215 kilometrów oraz przejechać samochodem niemal 2 000 kilometrów.

Wśród zdobytych szczytów znalazły się Rysy (2499 m), Babia Góra (1725 m), Śnieżka (1602 m), Śnieżnik (1425 m), Tarnica (1346 m) czy Turbacz (1310 m). Zdobycie tych i pozostałych 22 szczytów to najszybsze, a jednocześnie pierwsze zdobycie Korony Gór Polski przez Opolanina, który nie wyklucza, że w przyszłości spróbuje jeszcze raz zmierzyć się ze swoim rekordem.

Podstawą był rekonesans wszystkich tras, ale ostatecznie na czterech szczytach byliśmy po raz pierwszy – przyznaje Andrzej Kowalik. – Dodatkową trudnością jest odnalezienie znaczników w niektórych partiach górskich. Np. na Wysoką Kopę w Sudetach nie prowadzi żaden szlak. Musieliśmy też mieć oczywiście dobrego kierowcę, który przez ten czas wytrzyma, a w między czasie będzie przysypiał – dodaje.

Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję „Poznaj swój kraj”, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. W sierpniu 2017 r. na liście członków Klubu Zdobywców znalazły się nazwiska ponad 21 000 członków, spośród których ponad 1300 osób szczyci się już godnością Zdobywcy KGP.

Na zdjęciu Andrzej Kowalik podczas jednej ze swoich górskich wypraw. Fot. archiwum własne