Opolscy kanadyjkarze z dwoma medalami Mistrzostw Europy

Opolscy kanadyjkarze z dwoma medalami Mistrzostw Europy

Zawodnicy kajakowej sekcji AZS-u Politechniki Opolskiej Karolina Markiewicz, Piotr Kuleta oraz Arsen Śliwiński podczas Mistrzostw Europy w kajakarstwie w Belgradzie bardzo dobrze się zaprezentowali i wywalczyli medale.

Podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych w Belgradzie (Serbia) na podium dwukrotnie stawał Arsen Śliwiński, który zdobył dwa brązowe medale. Pierwszy w wyścigu czwórek kanadyjek na dystansie 500 metrów, w którym zwyciężyła osada reprezentacji Rosji z czasem 1 minuta 29 sekund, a druga na mecie zameldowała się osada z Ukrainy z czasem 1 minuta 30 sekund. Polacy w składzie Arsen Śliwiński, Marcin Grzybowski, Michał Łubniewski i Wiktor Głazunow byli wolniejsi od triumfatorów o 2 sekundy.

Drugi z medali Arsen zdobył w konkurencji dwójek kanadyjek na dystansie 200 metrów płynąc wraz z Michałem Łubniewskim. W wyścigu tym wygrali Rosjanie Alexander Kovalenko, Ivan Sthyl z czasem 35,919 sekund, drudzy byli Białorusini Hleb Saladukha, Dzianis Makhlai z czasem 36,139 sekundy, Polakom udało się uzyskać rezultat w postaci 36,475 sekundy.

Kolejny z opolskich kanadyjkarzy Piotr Kuleta zajął 6 miejsce w olimpijskiej konkurencji jedynek kanadyjek na dystansie 1000 metrów. Wyścig wygrał Czech Martin Fuksa z czasem 3 minuty 46 sekund wyprzedzając drugiego na mecie Niemca Sebastiana Brendela o 9 setnych sekundy, trzeci był Włoch Carlo Tacchini z czasem 3 minuty 51 sekund. Kulecie do podium zabrakło zaledwie 3 sekund.

– Mimo, że nie zdobyłem medalu jestem bardzo zadowolony z osiągniętego wyniku, szczególnie że było to w konkurencji olimpijskiej. Do igrzysk olimpijskich w Tokio wbrew pozorom nie zostało wcale tak wiele czasu , w przyszłym roku będzie walka o kwalifikacje a rok później już główna impreza. Nie ukrywam, że chcę kolejny raz wystartować na igrzyskach olimpijskich, dlatego w tym roku postawiłem na starty w jedynce na 1000 metrów. Ten rok to dobra okazja by sprawdzić się z najlepszymi na świecie i właściwie przygotować do walki o kwalifikację na igrzyska w Tokio. W tym sezonie przede mną i Arsenem jeszcze starty w Regatach Eliminacyjnych Seniorów, Mistrzostwach Polski i finalnie na tegorocznych Mistrzostwach Świata – podsumowuje Piotr Kuleta.

Na Mistrzostwach Europy w Belgradzie świetnie zaprezentowała się też kajakarka opolskiego AZS-u, Karolina Markiewicz, która zajęła 7 miejsce w kajakowych jedynkach na 1000 metrów. W jej finale wygrała Niemka Nina Krankemann z czasem 3 minuty 57 sekund, druga na mecie była Węgierka Tamara Takacs, która przegrała złoto o zaledwie 3 setne sekundy, a trzecia dopłynęła Szwedka Karin Johansson z czasem 4 minuty i 2 sekundy. Karolinie do medalu zabrakło 7 sekund.