Orlik stracił pięć goli w nieco ponad 10 minut i przegrał ważny mecz

W swoim drugim meczu fazy barażowej Orlik doznał drugiej porażki. We wtorkowy wieczór uległ na własnym lodowisku Naprzodowi Janów Katowice 3:5. Po tym meczu widać, że w sportowej walce ciężko będzie naszej ekipie o zachowanie miejsca w ekstraklasie.

Z trójki zespołów, które uczestniczą w fazie barażowej Zagłębie Sosnowiec wydaje się być poza zasięgiem dwóch drużyn, które spotkały się na Toropolu. Biorąc pod uwagę sportową walkę, to między Orlikiem i Naprzodem powinna się rozstrzygnąć sprawa 2. pozycji w grupie barażowej, które da miejsce w ekstraklasie na następny sezon. Zaznaczyć trzeba, że chodzi tylko i wyłącznie o sportowy aspekt. Orlik jest bowiem w stanie organizacyjnego rozkładu, ma potężne problemy finansowe. Nie wiadomo więc, patrząc od tej strony, czy zespół seniorów będzie istniał w przyszłym sezonie i w jakiej formie. To, że trener Jacek Szopiński i zawodnicy postanowili dokończyć z honorem i po sportowemu obecne rozgrywki to duża sprawa i naszemu szkoleniowcowi oraz hokeistom należą się wielkie brawa.

Naprzód w tym sezonie zdecydowanie wygrał rozgrywki I ligi. Ma składzie kilku bardzo doświadczonych zawodników, którzy w przeszłości święcili duże sukcesy (Marek Pohl, Marcin Jaros czy Michał Woźnica), a na dodatek przed meczami barażowi wzmocnił się siedmioma zawodnikami, z czego trzej to Czesi. Rywale byli jednak trochę niewiadomą.

Orlik grał bardzo dobrze do 30. minuty. Prowadził 2:0. W połowie meczu mocno naciskać zaczęli goście i na efekty nie trzeba było długo czekać. W ciągu równo dwóch minut zdobyli trzy gole. Opolanie dostali trzy mocne ciosy i byli „zamroczeni”. Popełniali proste błędy. Na początku trzeciej tercji stracili jeszcze dwa gole. Nie byli w stanie odwrócić losów meczu i grupa około 50 kibiców Naprzodu miała powody do radości.

W końcówce doszło do bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Michał Gryc wyjątkowo brutalnie sfaulował Alexisa Svitaca. Napastnik Orlika wjechał głową prosto w bandę. Wyglądało to makabrycznie. Nasz zawodnik wstał jednak o własnych siłach i zjechał z lodu. Na 44 sekundy przed końcem meczu, gdy Orlik grał w pięciu na trzech Oskar Rzekanowski strzelił trzecią bramkę. Była już ona tylko na otarcie łez.

Po dwóch rozegranych meczach Orlik ma zerowy dorobek punktowy. Zagłębie Sosnowiec i Naprzód mają po trzy punkty. W sobotę Naprzód zmierzy się u siebie z Zagłębiem, a Orlik pauzuje. Najbliższy mecz opolanie zagrają u siebie z ekipą z Sosnowca we wtorek 26 lutego. Początek spotkania na Toropolu o godz. 18.30.

Orlik Opole – Naprzód Janów Katowice 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
Bramki: 1:0 Zorin – 12., 2:0 Gorzycki – 27., 2:1 Woźnica – 35., 2:2 Zicho – 37., 2:3 Poruba – 37., 2:4 Jaros – 43. (karny), 2:5 Frączek – 45. 3:5 Rzekanowski – 60.
Orlik: Nobis – Radzieńciak, Miettinen, Svitac, Szydło, Zorin – Wojdyła, Chorążyczewski, Obrał, Ostapczuk, Pelaczyk – Kandziuba, Rzekanowski, Skrodziuk, Gorzycki. Trener Jacek Szopiński.
Naprzód: Pechek – Zicho, Stępień, Jaros, Pohl, Gryc – Prochazka, Sarna, Woźnica, Frączek, Poruba – Krokosz, Zielosko, Bryk, Rajski, Wąsiński – Kapłon, Kołodziej, Piper, Goździewicz, Kisiel. Trener Wojciech Stachura.
Sędziował Przemysław Gabryszak (Toruń). Kary: Orlik 12 min, Naprzód 41 min (w tym 25 minut dla Michała Gryca za brutalny faul). Widzów 180.

Na zdjęciu z lewej czeski obrońca Naprzodu Petr Prochazka, a w żółtej koszulce strzelec trzeciej bramki dla Orlika Oskar Rzekanowski. Fot. Andrzej Klimek.