Osiem medali reprezentantów AZS-u Politechniki na mistrzostwach, w których byli gospodarzami

Przez dwa dni w naszym mieście na Odrze odbywały się mistrzostwa kraju w maratonie kajakowym. Bardzo dobrze spisali się w nich zawodnicy opolskiego klubu – podopieczni trenerów Bartosza Jaszczyńskiego i Jacka Skowrońskiego.

Nasz klub to w krajowym kajakarstwie prawdziwa potęga. Tydzień wcześniej na mistrzostwach kraju w Poznaniu na dystansach jego przedstawiciele zdobyli aż 15 medali. Na zmaganiach w maratonach AZS Politechnika zajął 4. miejsce w klasyfikacji medalowej. W dorobku znalazło się osiem medali (dwa złote oraz po trzy srebrne i brązowe). Więcej zdobyli tylko przedstawiciele AZS-u Poznań (12 krążków) i ten klub triumfował w klasyfikacji medalowej. Opolanie zajęli 4. lokatę, bo mieli mniej medali złotych od MKS-u Czechowice-Dziedzice i Admiry Gorzów, a w tej klasyfikacji w pierwszej kolejności liczą się właśnie krążki z najcenniejszego kruszcu.

Rywalizacja toczyła się w kategorii: seniorów, juniorów, juniorów młodszych, młodzików oraz weteranów. Walka odbywała się na Odrze na liczącej 4 km pętli. Bardzo dobrze ze swojego zadania wywiązali się nie tylko sportowcy naszego klubu, ale też działacze. Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie. To już po raz trzeci w tej dekadzie w Opolu odbyły się mistrzostwa Polski w maratonie. Wcześniej było to w 2013 i 2014 roku.

W naszej ekipie było kilku „pewniaków” do miejsca na podium. Choćby duet kanadyjkarzy Mateusz Borgieł – Mateusz Zuchora, który triumfował w tym roku w mistrzostwach Europy w maratonie kajakowym. Opolska para nie zawiodła i pewnie zwyciężyła w rywalizacji na 24 km. Miała czas 1.34,25. Na najniższym stopniu podium w tej konkurencji stanął inny duet z opolskiego klubu: Piotr Kuleta – Grzegorz Szpynda (czas 1.40,11). Borgieł zdobył jeszcze jeden medal. Był trzeci w kanadyjce jedynce na dystansie 24 km.

– Jesteśmy zadowoleni ze zwycięstwa na dwójce podczas tych zawodów – mówił Zuchora. – Po pierwsze mogliśmy wygrać w naszym mieście dla naszych kibiców, a po drugie był to dla nas swoisty sprawdzian przed tegorocznymi mistrzostwami świata w maratonie, na które wylatujemy w październiku do Chin. Rezultat, który udało nam się uzyskać daje spore nadzieje na sukces podczas tych mistrzostw świata, ale dobrze wiemy, że jeszcze wiele pracy przed nami.

Drugi złoty medal zdobył duet kajakarek Karolina Markiewicz – Zuzanna Wolbach. Triumfowały one zdecydowanie na dystansie 24 km z czasem 1.41,57. Tuż za podium w tej konkurencji znalazły się Paulina Markiewicz i Aleksandra Jacewicz. Zajęły on 4. lokatę z czasem 2.06,48. Siostry Markiewicz stanęły na podium w rywalizacji indywidualnej kajakarek na 24 km. Karolina zajęła 2. miejsce (czas 1.40,55), a Paulina była trzecia (1.48,37). Stoczyła ona pasjonująca walkę o brąz z Aleksandrą Cader (AZS Katowice). Opolanka była szybsza o sekundę. Zwyciężyła Anna Zagórska (AZS Poznań; 1.40,41).

Wielkich emocji dostarczył wyścig kajakowych jedynek na 28 km. O końcowej kolejności zadecydował bowiem finisz. Zwyciężył Sławomir Siwiec (Admira Gorzów) w czasie 1.54,24. Pięć sekund za nim metę minął nasz Michał Bil, który z kolei o sekundę wyprzedził Wiktora Wieruszewskiego (Fala Lublin). Bil wywalczył jeszcze jeden medal. W dwójkach kajakowych na 28 km wraz z Piotrem Morawskim zajęli 2. lokatę w czasie 1.53,33.

W młodszych kategoriach wiekowych reprezentantom naszego klubu nie udało się wywalczyć medalu. Najbliżej szczęścia była w kajakowej jedynce Martyna Leśniak. Na dystansie 20 km zajęła 4. miejsce z czasem 1.35,18. Do podium zabrakło jej pół minuty. Siódmą pozycję w kajakowej dwójce juniorów młodszych na dystansie 16 km zajęła osada w składzie Roman Krzyżewicz – Cezary Rosłaniec. Dziewiąty w kajakowej jedynce juniorów na 24 km zajął Mateusz Szkudlarek.

Na zdjęciu Karolina Markiewicz, która dwa razy stawała na podium. Fot. Andrzej Klimek.