PGE Orlik Opole – Energa Toruń 2:4, a strzelali tylko Rosjanie

Opolscy hokeiści dwa razy wychodzili na prowadzenie. Po wyrównanym meczu ulegli jednak drużynie beniaminka ekstraklasy.

Ten mecz był popisem rosyjskiego napastnika torunian – Siemiona Garszyna. Mający 25 lat zawodnik zdobył trzy bramki dla Energi i był głównym architektem jej zwycięstwa. Co więcej, wszystkie bramki w tym spotkaniu zdobywali Rosjanie.

Pierwszy trafił w 6. min najskuteczniejszy zawodnik naszej drużyny Władysław Jełakow, a asystę przy tej bramce zaliczył inny Rosjanin – Aleksander Gołowin. Odpowiedź gości była bardzo szybka. Nie minęła minuta, a do siatki trafił Robert Karczocha. W drugiej tercji też obie ekipy zdobyły po jednej bramce. Najpierw obrońca PGE Orlika Stefan Stiepanow trafił po strzale z dalszej odległości, a Garszyn uderzył nad leżącym na lodzie fińskim bramkarzem naszego zespołu Tuomasem Tolonenem. Fin dobrze spisywał się w bramce podobnie jak czeski golkiper Energi – Patrik Spesny. Obaj obronili po kilka trudnych strzałów.

Na początku trzeciej tercji opolanie grali w osłabieniu po tym jak na ławce kar wylądował Jełakow. Do zakończenia jego kary zostało osiem sekund, gdy Garszyn zdobył trzecią bramkę dla gości. Na to już gospodarze nie znaleźli odpowiedzi. Najbliżej szczęścia, gdy grali w przewadze, był Jełakow. Spesny zdołał jednak efektownie obronić jego strzał z bliska. W 58. min trener naszej drużyny Jacek Szopiński wziął czas, by dać ostatnie wskazówki swoim podopiecznym. Na nic się one jednak zdały. Po powrocie zespołów do walki na lodzie, Garszyn skompletował hat tricka i losy meczu były rozstrzygnięte.

Kolejny mecz PGE Orlik zagra w najbliższy piątek na wyjeździe, a rywalem będzie inny obok Energi beniaminek – Zagłębie Sosnowiec. Dwa dni później, w niedzielę, opolanie na Toropolu zagrają z mistrzem Polski – GKS-em Tychy. Początek tego meczu o godz. 17.00.

PGE Orlik Opole – Energa Toruń 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Bramki: 1:0 Jełakow – 6., 1:1 Karczocha – 7., 2:1 Stiepanow – 24., 2:2 Garszyn – 32., 2:3 Garszyn – 42., 2:4 Garszyn – 58.
PGE Orlik: Tolonen –  Wojdyła, Stiepanow, Gorzycki, Szydło, Skrodziuk – Sznotala, Kostek, Przygodzki, Trandin, Skrodziuk – Bychawski, Gawlik, Wołkow, Jełakow, Gołowin – Obrał, Rzekanowski. Trener Jacek Szopiński.
KH Energa: Spesny – Parizek, Walter, Minge, Mianciuk, Dołęga – Kamienkow, Trachanow, Garszyn, Karczocha, Oriechin – Zieliński, Jaworski, Biały, Wiśniewski, Naparło – Lidtke, Skólmowski, Husak, Olszewski, Mazurkiewicz. Trener Jurij Czuch.
Sędziował Bartosz Kaczmarek (Katowice). Kary: PGE Orlik 8 min, Energa 24 min (w tym 10 minut dla Marcina Wiśniewskiego za niesportowe zachowanie). Widzów 250.

Na zdjęciu w żółtej koszulce rosyjski napastnik PGE Orlika Aleksiej Trandin. Fot. Andrzej Klimek.