Pierwsza porażka koszykarzy AZS-u w sezonie

W meczu dwóch niepokonanych drużyn występujących w grupie D rozgrywek II ligi opolanie po emocjonującym i wyrównanym boju ulegli u siebie Chromie Żary 66:68.

Opolanie przystępowali do tego meczu z sześcioma zwycięstwami na koncie, a Chroma miała ich pięć. Zapowiadało się ciekawe spotkanie i takie było. Wynik przez cały czas oscylował wokół remisu, prowadzenie zmieniało się kilka razy, a o wyrównanym charakterze meczu niech świadczą wyniki poszczególnych kwart. Żadna nie skończyła się przewagą większą niż czterech punktów.

Opolanie na swój słabszy moment w grze natrafili między 13. a 17. min meczu. Wówczas to ze stanu 18:14 dla nich zrobiło się 25:18 dla gości. Dobrą serię podopieczni trenera Dominika Tomczyka mieli natomiast między 21. a 23. min. Zdobyli wtedy dziewięć punktów z rzędu i z wyniku 26:33 wyszli na prowadzenie 35:33. Kiedy na początku ostatniej odsłony gospodarze prowadzili 54:48 po dobrej trzeciej kwarcie i lepszym od rywali początku czwartej, wydawało się, że zakończą mecz z kolejnym siódmym zwycięstwem. Tak się jednak nie stało. To zespół z województwa lubuskiego okazał się minimalnie lepszy.

W drużynie opolskiej warto odnotować powrót do gry Bartosza Koszeli, który ze względu na kontuzję kolana nie grał przez cały poprzedni sezon, a także na początku obecnego. W pierwszym meczu po powrocie spędził na parkiecie prawie 10 minut i zdobył pięć punktów. Przed kontuzją ten wysoki (200 cm) 29-letni zawodnik był mocnym punktem zespołu. Jeśli dojdzie do pełni zdrowia, to AZS z nim w składzie na pewno będzie silniejszy. Na mocy porozumienia z ekstraklasowym GTK Gliwice w opolskiej ekipie mogą też występować młodzi zawodnicy z Gliwic, którzy akurat „nie załapali” się na mecz w danej kolejce w ekstraklasie. Przeciwko Chromie zabrakło Daniela Dawdy, a grał Mateusz Szlachetka i po raz pierwszy 21-letni center Szymon Kiwilsza. Ten zawodnik zdobywa średnio ponad siedem punktów w meczu ekstraklasy w tym sezonie. Na parkiet Stegu Areny wyszedł na początku trzeciej kwarty, zaliczył stratę i po czterdziestu sekundach zszedł z boiska już się na nim nie pojawiając.

Kolejny mecz AZS Politechnika, który w tabeli gr. D rozgrywek II ligi ustępuje tylko spadkowiczowi z I ligi – Nysie Kłodzko zagra już w najbliższy piątek 16 listopada na wyjeździe z trudnym rywalem, bo zajmującą 4. lokatę w klasyfikacji Obrą Kościan. Kolejny mecz u siebie ma natomiast w planie w sobotę 24 listopada o godz. 17.30 z rezerwami I-ligowego Śląska Wrocław.

Weegree AZS Politechnika Opole – Chroma Żary 66:68 (12:13, 14:16, 23:19, 17:20)
AZS: Chmielarz 14 (4×3), Wojciechowski 4, Leszczyński 22 (3×3), Wilk 3, Cichoń 4 – Koszela 5, Szlachetka 14 (3×3), Pawłowski, Suda, Orębski, Kiwilsza. Trener Dominik Tomczyk.

Na zdjęciu Adam Cichoń (w białym stroju) atakuje zawodnika z Żar – Mariusza Matczaka. Fot. Andrzej Klimek.