„Posrebrzany” start naszych kajakarzy

W Poznaniu odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Polski (kategoria wiekowa do 23 lat). Nie zabrakło na nich reprezentantów AZS-u Politechniki Opole. Podopiecznym trenerów: Bartosza Jaszczyńskiego i Jacka Skowrońskiego udało się pięć razy stanąć na podium, w tym cztery razy na drugim jego stopniu.

Dwa razy na podium stanęła para kajakarzy Michał Bil – Piotr Morawski. Na dystansie 1000 metrów była „o włos” od złota. Miała czas 3.24,852 i przegrała zaledwie o 0,01 sek. z duetem Maksym Majchrzak – Dominik Rzepczyński (AZS AWF Poznań). Na kolejnymi osadami przewagę mieli już sporą. Drugi medal – brązowy wywalczyli na sprinterskim dystansie 200 metrów. Wygrali Wojciech Tracz i Kamil Wyrwas z Posnanii Poznań. Mieli oni rezultat 33,589 sek., drugie miejsce zajęła osada Sławomir Witczak – Robert Nowakowski (Energetyk Poznań) z czasem 33,639 sek. Opolanie mieli czas 33,879 sek.

Trzy srebrne medale zdobyli kanadyjkarze opolskiego klubu: Arsen Śliwiński i Mateusz Borgieł. Dwa były indywidualne, a jeden w dwójce. Para Borgieł – Śliwiński była druga na 1000 metrów. Osiągnęła czas 3.47,159, a wygrał duet z Zawiszy Bydgoszcz: Aleksander Kitewski – Norman Zezula mając wynik o niecałą sekundę lepszy (3.46,169). Kitewski był pogromcą opolskich kanadyjkarzy w rywalizacji indywidualnej. Na 1000 metrów wygrał w czasie 4.06,289, a drugi na mecie Borgieł miał wynik 4.07,269. Z kolei na 200 metrów Kitewski zwyciężył w czasie 40,750 sek i minimalnie wyprzedził Śliwińskiego, który przypłynął na metę w czasie 40,785 sek. Co ciekawe tydzień wcześniej Kitewski z mającym już wcześniej na koncie wiele międzynarodowych sukcesów Śliwińskim płynęli razem w kanadyjce na młodzieżowych mistrzostwach Europy w czeskich Racicach i zdobyli na nich dla Polski srebrny medal w dwójce na 500 metrów.

Na zawodach w Poznaniu reprezentanci opolskiego klubu jeszcze kilkanaście razy płynęli w finałach. Bil zajął 5. lokatę w kajakowej jedynce na 200 metrów. Na 6. pozycji została sklasyfikowana Aleksandra Jacewicz w kanadyjce jedynce na 200 metrów oraz kajakowa czwórka męska (Bil, Morawski, Daniel Słomian i Cezary Ostrowski) na 500 metrów. Siódme miejsca zajęli: Morawski w kajakowej jedynce na 1000 metrów, kajakowa dwójka Słomian – Mateusz Szkudlarek na 200 metrów i kanadyjkowa dwójka kobiet: Jacewicz – Natalia Tomasiak na 500 metrów. Ósme miejsce zajęła kajakowa dwójka kobiet na 500 metrów: Martyna Leśniak – Paulina Markiewicz. Markiewicz ponadto indywidualnie wygrała kajakowy finał B na 200 metrów, co dało jej w tej konkurencji 10. pozycję w końcowej klasyfikacji.

W Poznaniu odbyły się też wyścigi w parakajakarstwie. Sportowcy niepełnosprawni rywalizują na 200 metrów, a od kilku lat do krajowej czołówki wśród nich należy Tomasz Moździerski (OTK Opole). Potwierdził to w stolicy Wielkopolski. Wystąpił w dwóch biegach. Raz finiszował pierwszy, a raz drugi.

Na zdjęciu kajakowa dwójka z opolskiego AZS-u, która dwa razy stawała na podium zawodów w Poznaniu: Michał Bil (z przodu) i Piotr Morawski. Fot. archiwum klubowe.