Rośnie nam w dżudo świetna młodzież

Memoriałem im. Edwarda Faciejewa, który odbył się w naszym mieście w hali szkoły podstawowej nr 29 na osiedlu Armii Krajowej, zakończył się cykl turniejów International Judo League dla młodzieży. W całym cyklu, w którym było osiem turniejów wzięło udział aż 1801 uczestników ze 155 klubów.

W cyklu odbywała się rywalizacja dziewcząt i chłopców w trzech kategoriach wiekowych, do lat 11, 13 i 15. Zmagania odbywały się w formie turniejów w ośmiu miastach: Krakowie, Jaśle, Bytomiu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Opolu. W naszym mieście odbył się ostatni turniej. Uczestnicy, wśród których byli reprezentanci nie tylko polskich klubów, ale także z: Czech, Słowacji, Ukrainy, Kosowa, Serbii, Rosji, Niemiec, Gruzji, Belgii, Białorusi i Armenii, zbierali punkty do rankingu. W Opolu podczas memoriału byłego świetnego trenera AZS-u Opole, który zmarł dwa i pół roku temu, była ostatnia na to szansa.

W zawodach w hali PSP nr 29 wzięło udział 424 uczestników z prawie 40 klubów z Polski i zagranicy. Stoczono 629 walk, w których wykonano ponad 500 akcji na ippon czyli kończących pojedynek. W drugi dzień imprezy w treningach z wybitnymi wychowankami trenera Faciejewa: Agatą Ozdobą-Błach i Tomaszem Kowalskim wzięło udział 57 najmłodszych adeptów dżudo. Na trybunach zjawiło się ponad 500 kibiców, a w bardzo sprawne przeprowadzenie zawodów włączonych było ponad 70 osób związanych z UKS-em Okay i AZS-em. Na zawodach było sześcioro medalistów mistrzostw świata i Europy seniorów.

– Mając na uwadze te wszystkie statystyki, to II Memoriał trenera Faciejewa był pięknym wyrazem uznania ludzi z którymi on pracował dla jego pamięci – mówi kierownik zawodów Grzegorz Kozdraś. – Wielka pasja trenera czyli dżudo, jest w naszym mieście pięknie i z rozmachem rozwijana przez osoby, które w tej dyscyplinie, tak jak pan Edward dostrzegają fakt, że dżudo to coś więcej niż sport. Organizatorom z dwóch opolskich klubów należą się wielkie brawa.

Podczas memoriału reprezentanci klubów z Opola kilkanaście razy stawali na podium w swoich kategoriach wagowych i wiekowych. Wspaniale spisali się gospodarze z AZS-u Opole. Aż 12 razy znaleźli się oni na podium (po trzy złote i srebrne medale oraz sześć brązowych). W gronie do lat 11 na podium znaleźli się: Franciszek Skiera (1. miejsce), Pola Michalska (2. lokata) oraz Diana Buhl i Marcel Woźniak (3. miejsca). Wśród 13-latków w swojej kategorii wagowej zwyciężyła Wiktoria Dora, a brązowe medale zdobyli: Martyna Michalska oraz Igor Rybak. W gronie 15-latków wygrała Anna Świtniewska, drugie pozycje zajęli Martyna Małczak i Denys Rozgon, a trzecie Ewa Juszczak i Karol Strzelczyk. W klasyfikacji medalowej od opolskiego klubu lepsze były tylko: Legia Warszawa (11 złotych, sześć srebrnych i siedem brązowych medali) oraz ASW Jasło (siedem złotych, dwa srebrne i trzy brązowe krążki).

Pięć razy na podium stanęli przedstawiciele UKS Okay. Srebrny medal zdobył Mateusz Pankowski wśród 13-latków, a brązowe Paulina Cieśla, Monika Gonsior (obie w kategorii do lat 13), Jakub Skokowski i Fabrycjusz Tarkowski (obaj w kategorii do lat 15). Trzy medale zdobyli reprezentanci Mizuki Opole: drugi był Adam Hryniewicz (kat. do lat 15), a trzecie lokaty zajęły: Zuzanna Pastuszka wśród 13-latek i Julia Cebula w gronie 15-latek. Brązowy medal przypadł też Dominice Brożynie (Klub Sportów Walki Opole) wśród 11-latek.

Po zmaganiach w naszym mieście znany jest już ostateczny ranking punktowy cyklu IJL, a w nim widoczni są też nasi reprezentanci. W gronie 1801 sklasyfikowanych uczestników znakomite 9. miejsce zajął Wiktor Wołąsewicz (Mizuka Opole), a na 11. pozycji został sklasyfikowany Marcel Woźniak (AZS Opole). W pierwszej setce rankingu znalazło się jeszcze sześcioro reprezentantów naszych klubów. Na 24. miejscu znalazł się Adam Hryniewicz (Mizuka), 29. był Fabrycjusz Tarkowski (UKS Okay), 65. Gracjan Lubasiński (UKS Okay), 87. miejsce w rankingu zajęła Nina Wojciechowska (Mizuka), 91. był Karol Wichłacz (Mizuka), a na 99. pozycji została sklasyfikowana Maja Warzecha (Mizuka).

W poszczególnych kategoriach wiekowych trzech naszych reprezentantów znalazło się na podium. W gronie chłopców do lat 11 drugi był Wołąsewicz, a trzeci Woźniak. W rywalizacji chłopców do lat 15 trzecią pozycję zajął Hryniewicz, a tuż za podium na 4. pozycji wylądował Tarkowski. Dziewiąty był Lubasiński. Wśród dziewcząt w grupie 20 czołowych zawodniczek znalazły się trzy dżudoczki Mizuki. W gronie 11-latków 12. miejsce zajęła Warzecha. Wśród 15-latek na 14. pozycji została sklasyfikowana Julia Cebula, a w gronie 13-latek na 18. pozycji zmagania ukończyła Wojciechowska.

W klasyfikacji drużynowej na 155 klubów były cztery z Opola. Na wysokim 7. miejscu została sklasyfikowana Mizuka. UKS Okay zajął 18. pozycję. Na 22. został sklasyfikowany AZS, a na 109. Klub Sportów Walki. Tę klasyfikację wygrała Legia Warszawa, drugie miejsce zajęła drużyna ASW Jasło, a trzeci był Conrad Gdańsk. Nie do końca można jednak do niej przywiązywać wagę, bo choćby reprezentanci AZS-u wzięli udział tylko w dwóch z ośmiu turniejów cyklu.

Na zdjęciu dwaj zawodnicy Mizuki Opole, którzy w swoich kategoriach wiekowych znaleźli się na podium w końcowym rankingu: Adam Hryniewicz (z lewej) i Wiktor Wołąsewicz. Fot. archiwum klubu Mizuka Opole.