Świetny debiut naszego łyżwiarza w Pucharze Świata

Mający 16 lat Mateusz Krzemiński (AZS Politechnika Opole) zaliczył pierwszy w karierze start w zawodach Pucharu Świata seniorów w short tracku. Ze swojego występu może być dumny.

Krzemiński to wielki talent. W swojej kategorii wiekowej jest w ścisłej europejskiej czołówce. Mimo bardzo młodego wieku w niedawnych krajowych zawodach rankingowych seniorów zajął pierwsze miejsce. Kolejnym krokiem dla niego był debiut w zawodach Pucharu Świata. Pierwsze w tym sezonie odbyły się mieście zimowych igrzysk olimpijskich z 1988 roku – kanadyjskim Calgary.

Krzemiński wystąpił w jednym z biegów na 500 metrów (były dwa), na dystansie 1500 metrów, sztafecie męskiej oraz sztafecie mieszanej. Najbardziej zadowolony może być ze startu na 500 metrów. Zajął w tej konkurencji 26. miejsce na 49 startujących, co biorąc pod uwagę jego wiek jest znakomitym osiągnięciem. Dodać do tego trzeba, że wynikiem 41,023 sek. pobił rekord Polski juniorów młodszych (do lat 17), a do rekordu Polski juniorów (do lat 19) zabrakło mu 0,11 sek.

W rywalizacji na 1500 metrów zajął w gronie 49 startujących 44. miejsce. Polska sztafeta mieszana (Krzemiński, Szymon Wilczyk, Natalia Malliszewska i Patrycja Maliszewska) wśród 14 startujących zajęła 12. lokatę. Z kolei sztafeta męska (Krzemiński, Wilczyk, Paweł Adamski, Rafał Anikiej) została w ćwierćfinale zdyskwalifikowana i nie została sklasyfikowana.

Zawody w Calgary były wyjątkowe dla reprezentacji Polski. Natalia Maliszewska wygrała jeden z biegów na 500 metrów (w drugim też była w finale i zajęła ostatecznie 4. lokatę) i było to pierwsze w historii short tracku zwycięstwo reprezentantki Polski w zawodach Pucharu Świata. Mająca 23 lata zawodniczka Juvenii Białystok w zeszłym sezonie zdobyła srebrny medal mistrzostw świata na 500 m, a teraz osiągnęła kolejny sukces w swojej karierze. Jako juniorka, podobnie jak Krzemiński, była uznawana za wielki talent. Miejmy nadzieję, że zawodnik AZS-u Politechniki pójdzie jej śladem i też za kilka lat znajdzie się w światowej czołówce seniorów. Pierwszy start w gronie najlepszych dorosłych łyżwiarzy szybkich ścigających się na krótkim torze podopieczny klubowych trenerów: Łukasza Fabjańskiego i Anny Łukanowej-Jakubowskiej już ma za sobą i może być z niego zadowolony.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w najbliższy weekend. Miejscem ich rozegrania będzie miasto, które też było gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich. Amerykańskie Salt Lake City było gospodarzem najważniejszej zimowej imprezy w 2002 roku, a teraz ugości najlepszych specjalistów od short tracku.

Na zdjęciu Mateusz Krzemiński. Fot. Archiwum klubowe.