Świetny występ opolskich karateków na mistrzostwach Europy w Wilnie

W stolicy Litwy odbyły się mistrzostwa naszego kontynentu w karate kyokushin, na których sukcesy odnosili reprezentanci Polski. Pokaźną część naszej kadry narodowej stanowili przedstawiciele naszego miasta z: Opolskiego Klubu Karate Kyokushin oraz Championa Opole. Na zawody pojechało siedem osób i wszystkie wróciły z medalami.

Marcin Sagan

Nasi reprezentanci startowali zarówno w konkurencji kata (pokazy) jak i kumite (walki). Dwaj zawodnicy OKKK: Konrad Kozubowski oraz reprezentujący od kilku miesięcy nasz klub Filip Szeller (wcześniej AZS Kraków) w kata startowali zarówno indywidualnie, jak i w drużynie. Musieli kursować między jedną matą, a drugą – raz występując w drużynie, a raz indywidualnie. Było to utrudnienie, lecz nie przeszkodziło im to w bardzo dobrych występach. Nasza drużyna w składzie z samymi zawodnikami OKKK (Kozubowski, Szeller, Mateusz Golomb i Kamil Stankiewicz) zdobyła złoty medal i tytuł mistrzów Europy. W kata indywidualnym też było świetnie. Niezwykle utytułowany Kozubowski, który ma w swoim dorobku tytuły mistrza Europy, tym razem zajął 2. miejsce, a Szeller stanął na najniższym stopniu podium.

W kata drużynowym zwyciężyli biało-czerwoni z naszego klubu, a na 3. miejscu rywalizację ukończył drugi polski zespół złożony z kobiet. W nim były dwie zawodniczki Championa Opole: mająca na swoim konice wiele sukcesów Aleksandra Bukowa oraz Anna Kolasińska. Ich brązowy medal to również wielki sukces.

W kumite oprócz Kozubowskiego startowała jego żona – Agata. Spisała się znakomicie, bo w wadze do 55 kg zdobyła brązowy medal. Po półfinałowym werdykcie, kiedy po pierwszej rundzie trzech sędziów wskazało na rywalkę z Ukrainy, zostało trochę niesmaku. Zdaniem wielu obserwatorów walka zasługiwała co najmniej na dogrywkę. Ostatecznie rezultat Kozubowskiej biorąc pod uwagę fakt, że po siedmiu miesiącach od powrotu na salę po urodzeniu dziecka, udało jej się stanąć na podium tak prestiżowego turnieju. Jej mąż w kategorii do 65 kg odpadł w walkach eliminacyjnych. Niewątpliwie wcześniejsze osiem rund kata nie pozostało bez wpływu na jego dyspozycję w kumite.

Na zdjęciu polska drużyna złożona z zawodników Opolskiego Klubu Karate Kyokushin, która w kata zdobyła złoty medal. Stoją od lewej: Filip Szeller, Mateusz Golomb, trener Mariusz Godoś, Konrad Kozubowski i Kamil Stankiewicz. Fot. archiwum klubowe.