Świetny występ pływaczek z Opola na mistrzostwach Polski

Katarzyna Klimczyk oraz Dominika Trentkiewicz w każdym swoim starcie na mistrzostwach Polski juniorów w pływaniu do lat 15 stawały na podium.

Impreza odbyła się w Oświęcimiu. Wzięło w niej udział 452 uczestników z rocznika 2004 reprezentujących 144 kluby. W tej grupie była czwórka z UKS-u MOS Opole: Katarzyna Klimczyk, Dominika Trentkiewicz, Martyna Skrętkowska oraz Jakub Baranek. Dwie pierwsze zawodniczki są jednymi z najlepszych w kraju w roczniku 2004, regularnie powoływanymi do kadry narodowej juniorów i w dorobku mają sporo medali mistrzostw kraju. Po zawodach w Oświęcimiu powiększyły swój dorobek o trzy krążki potwierdzając swoje duże możliwości.

Specjalizująca się w stylu klasycznym Klimczyk zdobyła trzy złote medale na każdym z dystansów popularną „żabką”. Na 50 metrów miała czas 33,85 sek. i drugą na mecie Julię Ofman (Barakuda Starachowice) wyprzedziła o 0,13 sek. Na 100 metrów jej rezultat to 1.12,68, a za nią finiszowała Klaudia Malec (Orka Zamość; 1.13,46). Na najdłuższym dystansie znów druga była Malec. Opolanka miała czas 2.35,37, a zawodniczka z Zamościa 2.35,99.

Z kolei Trentkiewicz startuje w stylu grzbietowym. Na zawodach w Oświęcimiu na najwyższym stopniu podium stanęła na dystansie 50 metrów, a na 100 i 200 metrów była druga. Na najkrótszym dystansie miała rezultat 30,23 sek., a za nią finiszowała Wiktoria Maciuszek (Juvenia Wrocław) z czasem 30,88 sek. Na 100 i 200 metrów z naszą pływaczką wygrywała Marianna Rydyńska (Piętnastka Bydgoszcz). Na 100 metrów Rydyńska miała czas 1.04,14, a Trentkiewicz 1.04,62, natomiast na najdłuższym dystansie bydgoszczanka „wykręciła” czas 2.17,96, a opolanka 2.19,01.

Dzięki świetnym występom tych zawodniczek opolski klub w klasyfikacji medalowej zajął znakomite 4. miejsce. Przy każdej imprezie mistrzowskiej prowadzona jest również klasyfikacja indywidualna według specjalnej punktacji FINA. Czasy uzyskane na poszczególnych dystansach przeliczane są na specjalne punkty, a pod uwagę brane są dwa najlepsze rezultaty. W tej klasyfikacji, podopieczne trenera Jacka Urantówki z MOS-u też znalazły się bardzo wysoko. Trentkiewicz została sklasyfikowana na 4. miejscu, a Klimczyk znalazła się tuż za nią na 5. pozycji. W przypadku Trentkiewicz najlepszy występ zaliczyła ona nie na 50 metrów, gdzie zdobyła złoto, a na 100 metrów grzbietem. Uzbierała na tym dystansie 723 punkty, a na 50 metrów 717. Te dwa występy w jej przypadku były brane pod uwagę i dały one 1440 punktów. Klimczyk punktowała na 200 metrów klasykiem (717 pkt) i na 100 metrów (686 pkt), co dało jej 1403 punkty.

Barankowi oraz Skrętkowskiej nie udało się przebrnąć eliminacji i awansować do finałów, na każdym z czterech dystansów, na których startowali. Baranek startował na: 50, 100, 200 i 400 metrów stylem dowolnym. Najwyżej – na 33. pozycji uplasował się na 100 metrów. Skrętkowska płynęła na 50 metrów stylem dowolnym oraz na każdym z dystansów w stylu grzbietowym. Najwyższe miejsce – 36. zajęła na 200 metrów grzbietem.

Z kolei w Olsztynie odbyły się mistrzostwa Polski juniorów do lat 14. Wzięło w nich udział 604 uczestników ze 171 klubów. Na zawodach przeznaczonych dla zawodników z rocznika 2005 startowało dwóch zawodników UKS-u MOS: Bartosz Janicki i Mateusz Żaba. Ten pierwszy startował w najliczniej obsadzonych konkurencjach: 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym oraz na 50 metrów grzbietem. Najwyżej – na 91. pozycji uplasował się na 200 metrów stylem dowolnym. Żaba z kolei startował na pięciu dystansach (100 m klasykiem i motylkiem, 200 m klasykiem i motylkiem oraz 400 m stylem zmiennym). Dwa razy udało mu się awansować do finału B. Na 200 metrów stylem klasycznym ostatecznie uplasował się na 16. miejscu, a na 400 m stylem zmiennym był 20.

Na zdjęciu medalistki mistrzostw Polski do lat 15 na dystansie 50 metrów w stylu grzbietowym. W środku ze złotym krążkiem zawodniczka MOS-u Opole Dominika Trentkiewicz. Z lewej srebrna medalistka Wiktoria Maciuszek (Juvenia Wrocław), a z prawej Paula Gawron (CSTiR Strzyżów). Fot. archiwum klubowe.