Szalony mecz Odry na zakończenie sezonu [VIDEO]

W meczu ostatniej 34. kolejki piłkarskiej I ligi opolanie grali z ŁKS-em Łódź, który już dwa tygodnie temu zapewnił sobie awans do ekstraklasy. Do przerwy goście prowadzili 3-0, ale spotkanie zakończyło się remisem 3-3.

Odra dobrze zaczęła. W 2. min po dośrodkowaniu Krzysztofa Janusa niewiele zabrakło Szymonowi Skrzypczakowi, by dojść do piłki w polu karnym. Uprzedził go jeden z obrońców z Łodzi wybijając futbolówkę na rzut rożny. W 9. min padł gol, ale po drugiej stronie boiska. Przy wyprowadzeniu piłki stracił ją Serafin Szota, miał ją Patryk Bryła, podciągnął kilkanaście metrów, drugi ze stoperów Odry – Piotr Żemło nie zaatakował go, a gdy zrobił to Rafał Niziołek, było już za późno. Bryła przymierzył z około 15 metrów i było 0-1.

Już do końca pierwszej pierwszej połowy opolanie wyglądali katastrofalnie. Mieli problem z wyjściem z własnej połowy, wymianą dwóch-trzech podań. Rywale się z nimi bawili. Wyglądało to dramatycznie. Odnosiło się wrażenie, że niebiesko-czerwoni grają za karę. Nie było zaangażowania, biegania. ŁKS zdobył jeszcze dwa gole. W 38. min Rafał Kujawa popisał się ładną główką po dośrodkowaniu Jana Grzesika z prawej strony, a tuż przed przerwą kapitan gości Maksymilian Rozwandowicz wykorzystał rzut karny.

Odra była na łopatkach, ale niespodziewanie się podniosła. Chyba tylko osoby niespełna rozumu mogły liczyć, że po tak fatalnej pierwszej połowie gospodarze zdołają zdobyć punkt. ŁKS we wcześniejszych 12 meczach w tym roku stracił tylko dwa gole. Na stadionie przy ul. Oleskiej w 22 minuty stracił trzy. Opolanie w drugiej połowie wyglądali zupełnie inaczej niż przed przerwą. Grali z werwą, ambitnie. Oczywiście goście nie forsowali tempa, ale doprowadzenie ze stanu 0-3 na 3-3 z mocnym rywalem zasługuje na uznanie. W 51. min Szymon Skrzypczak strzelając z około 15 metrów trafił w słupek. Do dobitki ruszył Dawid Błanik. Pierwsza próba głową została zablokowana, ale drugą już nogą była skuteczna. W 60. min padł kontaktowy gol. Mateusz Czyżycki na wślizgu uprzedził bramkarza przyjezdnych Dominika Budzyńskiego. Wyrównująca bramka padła w 73. min. Uderzał Rafał Niziołek, a niefortunnie piłkę do siatki skierował Rozwandowicz zaliczając „samobója”.

Wynik już się nie zmienił. Gracze ŁKS-u w drugiej połowie nie zdołali pokonać Artura Krysiaka, choć kilka groźnych strzałów oddali. Golkiper Odry dwa razy dobrze interweniował, a w innych przypadkach uderzenia rywali były niecelne. Ze strony Odry szczęścia szukał Skrzypczak, ale przy próbie dojścia do dośrodkowania zamiast głową uderzył ręką za co został ukarany żółtą kartką. W końcówce blisko powodzenia uderzeniem bezpośrednio z rzutu rożnego był Błanik.

Warto jeszcze odnotować debiut w opolskiej drużynie wyróżniającego się w grupach młodzieżowych naszego klubu 16-letniego Macieja Wróbla.

Odra zakończyła sezon na 12. pozycji z dorobkiem 40 punktów. Do ekstraklasy obok ŁKS-u awansował Raków Częstochowa. Z niej do I ligi spadły: Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec, które rok temu cieszyły się z promocji do najwyższej klasy rozgrywkowej. Niesamowita była walka o utrzymanie w I lidze. Ostatecznie oprócz wcześniej zdegradowanej Garbarni Kraków spadły jeszcze: GKS Katowice i Bytovia Bytów. O prawdziwym sportowym cudzie mogą mówić kibice Wigier Suwałki. Żeby się utrzymać zawodnicy z Suwałk musieli wygrać w Częstochowie z najlepszą drużyną rozgrywek – Rakowem, która w 16 wcześniejszych meczach na własnym stadionie nie doznała porażki. To był pierwszy warunek. Drugim była porażka GKS-u Katowice u siebie z bardzo słabo grającą w tym roku Bytovią. Katowiczanom wystarczał do utrzymania remis. Wigry gola na 2-1 zdobyły w drugiej minucie doliczonego czasu gry. Wówczas jednak w Katowicach był remis 1-1. W piątej minucie doliczonego czasu gry przy stałym fragmencie na pole karne katowiczan pobiegł bramkarz Bytovii – Andrzej Witan. Zdobył on gola, który pogrążył GKS. Zespół z Katowic stawiany przed sezonem w gronie faworytów, dysponujący dużymi jak na I-ligowe warunki pieniędzmi spadł do II ligi. Gol Witana Bytovii nic nie dał. Okazał się natomiast zbawienny dla Wigier.

Utrzymanie drużyny z Suwałk to nie jest dobra wiadomość dla opolskiego klubu. Oznacza bowiem 200 tys. zł mniej dla Odry z programu Pro Junior System premiującego wystawianie młodych zawodników. Kluby zdegradowane z ligi nie uczestniczą w podziale pieniędzy. Odra zajęła w tej klasyfikacji 5. pozycję, a gdyby Wigry spadły, to zajęłaby 4. lokatę. Za nią jest 800 tys. zł, a za 5. miejsce jest 600 tys. zł. W Suwałkach musi być wielka radość. Nie dość, że w wielce szczęśliwy sposób Wigry się utrzymały, to jeszcze za zwycięstwo w klasyfikacji PJS do klubowej kasy wpadnie aż 1,6 mln zł.

W miejsce Bytovii, GKS-u Katowice i Garbarnii awansowały z II ligi: Radomiak Radom, Olimpia Grudziądz i GKS Bełchatów.

Odra Opole – ŁKS Łódź 3-3 (0-3)
Bramki: 0-1 Bryła – 9., 0-2 Kujawa – 38., 0-3 Rozwandowicz – 45. (karny), 1-3 Błanik – 51., 2-3 Czyżycki – 60., 3-3 Rozwandowicz – 73. (samobójcza).
Odra: Krysiak – Mikinic, Żemło, Szota, Brusiło – Moder (46. Błanik), Bonecki (83. Trojak), Niziołek, Czyżycki (89. Wróbel), Janus – Skrzypczak. Trener Mariusz Rumak.
ŁKS: Budzyński – Grzesik, Rozwandowicz, Juraszek, Rozmus – Bryła (68. Piątek), Bielak, Wolski, Łuczak, Pyrdoł (75. Ratajczyk) – Kujawa (79. Sekulski). Trener Kazimierz Moskal.
Sędziował Daniel Kruczyński (Żywiec). Żółte kartki: Janus, Bonecki, Skrzypczak – Bryła, Rozmus. Widzów 1688.

Na zdjęciu w niebieskiej koszulce strzelec drugiej bramki dla Odry Mateusz Czyżycki. Z lewej obrońca ŁKS-u Kamil Rozmus. Fot. Mariusz Matkowski.